شناسه : 98
يكشنبه 13 تير 1395 ساعت 16:36 2016-7-3 16:36:59
معرفی شهرستان های شاهرود و میامی

 

شهرستان شاهرود:

شهرستان شاهرود بزرگترین و پر جمعیت ترین شهرستان استان سمنان است و در 400 کیلومتری مسیر تهران به مشهد قرار دارد. قدمت تاريخي سکونت در شاهرود بر اساس گمانه زنی های باستان شناسان و حفاري هاي به عمل آمده به هزار سال قبل از ميلاد مسيح مي رسد. آثار به دست آمده در حفاری تپه بلوار خودگواهی بر این مدعاست. به استناد برخي متون تاريخي در سفرنامه ها و بعضي شواهد باستان شناسي و معماري موجود، راه عبور قافله ها و كاروان هايي كه بزرگراه غربي به شرقي (جادۀ ابريشم) و شمال به جنوب را طي مي كردند از آبادي شاهرود مي گذشت. در عين حال وجود چندین كاروانسرا و چاپارخانه در اين آبادی آن را به يكي از مراكز مهم تجاری و اقتصادی در منطقه تبديل كرد.

 

در شهرستان شاهرود 128 اثر تاریخی در فهرست آثار ملّی به ثبت رسیده که از این تعداد بیش از 58  اثر شامل بناهای تاریخی است. برخی از این آثار ارزشمند عبارتند از مجموعه تاریخی بسطام، 2 کاروانسرای مسیر جاده ابریشم (کاروانسراهای دهملا و بدشت) بافت پلکانی شهر مجن و بازار شاهرود. از  ُبعد جاذبه های معنوی و فرهنگی می توان به وجود مقابر عرفای بزرگی چون سلطان العارفین بایزید بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی و شاعران بزرگی چون فروغی بسطامی در این خطه اشاره کرد.

 

شهرستان شاهرود با تقدیم هزار شهید به‌ عنوان خطۀ معلمان دین و اخلاق، زادگاه بزرگانی چون آیات عظام: آقا بزرگ اشرفی، سیدمحمود شاهرودی، سیدمحمد شاهرودی، میزرا احمد بسطامی و سایر علمای بزرگ جهان تشیع بوده است.

 

مقام معظم رهبری در سفر پر خیر و برکت خود در سال 1385 به شاهرود، اين شهر را شهری باصفا، دل های باصفا با مردمی باصفا توصيف کردند.

 

از تپه های باستانی مهم می توان تپه سنگ چخماق بسطام با چند لایه تمدن متعلق به هزاره های پنجم و هفتم قبل از میلاد، تپه کلاته خان و تپه خوریان نام برد. وجود 2 موزه باستان شناسی و مردم شناسی شهر شاهرود و نیز موزه عرفان شرق بسطام نشان از غنای تاریخی و فرهنگی این شهرستان دارد.

 

مهمترین بخش جاذبه های گردشگری شهرستان شاهرود جاذبه های طبیعی و منحصر به فرد آن است. جنگل ابر از زیباترین چشم اندازهای طبیعی کشور و حتی جهان محسوب می شود. قلۀ شاهوار به عنوان مرتفع ترین در شمال شرق کشور در محدودۀ شهرستان شاهرود قرار دارد. مناطق حفاظت شدۀ خوارتوران و خوش ییلاق با حیات وحش نادر همچون یوزپلنگ، گورخر ایرانی و زاغ بور از پتانسیل های مهم توسعۀ گردشگری در شهرستان به شمار می روند. در حال حاضر مناطق نمونه گردشگری شهرستان شامل مناطق جنگل ابر، جنگل اولنگ، جنگل قطری، خوش ییلاق، مجن وآبشار تنگه داستان، فرحزاد و چشمه هفت رنگ، رضا آباد و زیستکره توران می باشد. بسطام، تنها شهر نمونه گردشگری شهرستان است و روستاهای ابر، ابرسج، تاش، قلعه نو خرقان، طرود، زمان آباد، قلعه بالا و رضا آباد نیز از روستاهای هدف گردشگری محسوب می شوند.

 

نمد مالی روستای ابرسج، بافت گلیچ، جاجیم و چوقا (نوعی پارچۀ پشمی) درشهر مُجن، ساخت سازهای سنتی، گلیم بافی رضا آباد، تراش سنگ های نیمه قیمتی، سفال و سرامیک در شاهرود، منبت در دهملا، تابلو فرش، معرق کاشی، خراطی چوب (از فنون قدیمی شهر شاهرود) و رودوزی های سنتی از جمله رشته های فعال در این عرصه شناخته می شود. از دیگرصنایع دستی شهرستان می توان به دست بافته های سنتی شهرکلاته خیج، جاروبافی روستای طرود و سوزن دوزی منطقۀ کویری خوارتوران اشاره کرد.

 

قيسي، برگه زردآلو، انگور، آبنبات، حلوا سیاه و نان کاک از مهمترين سوغات شهرستان شاهرود به شمار می روند كه به خاطر كيفيت و تنوع نه تنها مورد توجه مسافران قرار مي گيرد بلكه صادرات آن نيز قابل توجه است.

"قاره کوچک" برای شهرستان شاهرود تنها يك نام نيست؛ بلكه تلفيقي از تنوع اقلیم ها، اماكن تاریخی، عرفانی و آداب و رسومی ارزشمند است که توصیف آن در این سطور نمی گنجد.

 

شهرستان میامی:

"میامی" شرقی ترین شهرستان استان است که در 465 کیلومتری مسیر تهران به مشهد قرار دارد و با وجود آثار تاریخی ارزشمندی همچون مسجدجامع فرومد، کاروانسرای سپنج و کاروانسرای میاندشت بر تاریخ و تمدن مردم خونگرم این دیار گواه دارد.

 

شهرستان شهید پرور میامی مدفن پاک بزرگانی چون ابن یمین فرومدی شاعر قطعه سرای قرن هفتم و شیخ حسن جوری رهبر نهضت سربداران است. شهر میامی نیز با وجود بناهای تاریخی فراوان همچون کاروانسرای شاه عباسی، مسجد و حمام آقایان مرکز این شهرستان می باشد. وجود کاروانسراهای میامی، میاندشت، الهاک، عباس آباد، صدر آباد و سپنج (جهان آباد) بر اهمیت تجاری و ترانزیتی این منطقه در گذشته و حال دلالت دارد. شهرستان میامی زادگاه شهید والامقام سید کاظم موسوی از شهدای فاجعه هفتم تیر است.

 

میامی دارای 51 اثر ارزشمند ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است که شامل 14 بنا و 37 تپه می باشدکه از بناهای شاخص این شهرستان می توان به مسجد جامع فرومد و مجموعۀ کاروانسراهای میاندشت اشاره کرد. مسجد جامع فرومد که مربوط به دورۀ خوارزمشاهیان می­باشد و جزء 2 مسجد ایرانی است که به سبک دو ایوانی ساخته شده و دارای سه لایه تزئینات مختلف در دوره­های متفاوت است. مجموعۀ کاروانسراهای میاندشت که بزرگترین مجموعه کاروانسرایی ایران می­باشد، متشکل از سه کاروانسراست که یکی مربوط به دورۀ صفویه و 2 بنای دیگر مربوط به دورۀ قاجاریه می باشد. شهرستان میامی دارای 8 کاروانسرای ثبت شده در فهرست آثار ملی می باشد. کاروانسرای سپنج (جهان آباد) با تزئینات آجری فاخر، یکی از کاروانسراهای زیبای ایران است.

 

رشته های مورد فعالیت صنایع دستی در شهرستان میامی در گروه های بافته های داری و غیر داری، پوشاک سنتی، نساجی سنتی، صنایع دستی چوبی و چرمی، با فته ها و زیر اندازها می باشد.

 

مهمترین بخش جاذبه های گردشگری شهرستان میامی جاذبه های تاریخی و منحصر به فرد آن است. دشت شقایق ها (در اردیبهشت ماه) و دشت آفتابگردان های کالپوش (در شهریور ماه) و نیز دریاچۀ پشت سد کالپوش از پتانسیل های مهم توسعۀ گردشگری در شهرستان میامی به شمار می روند. مناطق نمونه گردشگری شهرستان میامی شامل منطقۀ دشت شقایق و آفتابگردان ها، جنگل و آبشار نام نیک، جنگل دشت شاد و عباس آباد می باشد.

روستاهای تلوبین، حسین آباد، دشت شاد، نردین، فرومد، عباس آباد و ابراهیم آباد سفلی نیز از جمله روستاهای هدف گردشگری شهرستان میامی به شمار می روند.

آلبوم تصاویر