شناسه : 97
يكشنبه 13 تير 1395 ساعت 16:34 2016-7-3 16:34:24
یادنامه ای از زندگینامه و فعالیت های نماینده فقید شهرستان حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی شاهرودی
یادنامه ای از زندگینامه و فعالیت های نماینده فقید شهرستان حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی شاهرودی

بسم الله الرحمن الرحیم

مرحوم سید حسین حسینی شاهرودی در سال 1329 هجری شمسی در شاهرود و در خانواده ای متدین بدنیا آمد. تحصیلات دوران ابتدائی و دبیرستانی خود را در این شهر به اتمام رسانیده و سپس در سال 1342 در شاهرود تحصیل علوم دینی را شروع و در حوزه علمیه مشهد و قم سطوح متوسطه و عالی را به اتمام رسانید و از محضر اساتیدی همچون حضرات آیات عظام : مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) ، مشکینی، میرزا حسین نوری، میرزا جعفر سبحانی، وحید خراسانی، فانی اصفهانی، شیخ مرتضی حائری، فاضل، مصباح یزدی و حسین شوشتری تلمذ کرد.

پس از گذراندن دروس علمی به تحقیق و بررسی در اقتصاد جدید و اقتصاد اسلامی اقدام نموده و با همکاری جمعی از متخصصین حوزه و اساتید دانشگاه به تهیه 32 جزوه در مورد مسائل اقتصادی جهت استفاده در دانشگاه پرداختند که در بسیاری از دانشگاههای کشور مورد استفاده اساتید و دانشجویان می باشد.

مرحوم حسینی شاهرودی علاوه بر درس خارج فقه و اصول، منطق و فلسفه، دوره عمومی روانشناسی و جامعه شناسی، زبان انگلیسی، فلسفه غرب و ریاضیات عالی، در زمینه اقتصاد اسلامی و اقتصاد جدید و ادبیات عرب به تحقیق پرداخته و در بعضی از دانشگاههای بزرگ کشور به تدریس مبانی اقتصاد اسلامی مشغول بودند.

وی از سال 1346 به تبلیغ، ارشاد و هدایت جامعه بخصوص نسل جوان و تشکیل کلاسهای مختلف سیاسی در مجامع مختلف پرداخته و همواره با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ارتباط سیاسی و علمی داشته و در ایام تعطیلات حوزه علمیه قم به فعالیتهای تبلیغی و سیاسی در تهران و کرج و استان کرمانشاه می پرداختند.

در طلیعه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و در سال 1357، در بیت حضرت امام راحل عهده دار ماموریتهای خطیری به منظور حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب و پاکسازی وزارتخانه ها از افراد ضد انقلاب بودند و در سال 1359 از طریق صدا و سیمای گیلان عهده دار مبارزه عقیدتی با نیروهای چپ و التقاطی شدند و در سال 1360 به عنوان نماینده حضرت امام (ره) مسئول سر و سامان دادن به وضع آشفته جهاد سازندگی شاهرود شدند. در همان سال نیز با همکاری فضلای شاهرود مقیم قم در جامعه روحانیت شاهرود اقدام به تاسیس اولین دفتر تبلیغات خارج از قم نموده که تبدیل آن به دفتر مرکزی سازمان تبلیغات اسلامی استان در شاهرود گردید. همچنین آن مرحوم به تاسیس مجتمع آموزشی علمیه خواهران اقدام نموده که اکنون خواهران این مجتمع، مدارج عالی علوم را طی می نمایند. البته در تمام این دوران به تحصیل و تدریس در حوزه علمیه قم نیز اشتغال داشتند.

مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی شاهرودی با اعتقاد کامل به انقلاب اسلامی و راه امام (ره) از ابتدای شروع جنگ تحمیلی با حضور مستمر و مکرر در جبهه های نبرد حق علیه باطل نسبت به ارتقاء سطح فرهنگی و اعتقادی رزمندگان، قدم های مؤثری در تقویت جبهه و جنگ برداشته و در پشت جبهه با تشویق مردم به کمک های مادی و همکاری با ستاد های پشتیبانی جنگ و تامین اعتبارات اختصاصی جهت تیپ حضرت قائم و تهیه وسایل تبلیغاتی به روز و ضروری جبهه و همچنان همکاری در جهت تاسیس ساختمان سپاه پاسداران در میامی ، از طریق کمک های مردمی و بودجه های اختصاصی قسمتی از دین خود را به جبهه و جنگ اداء نموده اند. در این راستا ایشان از هرگونه کمک و حل مشکل رزمندگان دریغ نداشته و در این جهت اقدام به تأسیس شرکت تعاونی رزمندگان تحت عنوان "اجر" (آزادگان، جانبازان، رزمندگان) نموده است.

در سال 1363 با اصرار صاحب نظران و جامعه محترم روحانیت، کاندیدای دوره دوم مجلس گردید و با بیش از 85% آراء اخذ شده به مجلس راه یافتند و به خاطر تلاش صادقانه و بی شائبه در دوره های سوم و چهارم قانونگذاری مجلس همچنان از همان حوزه انتخابیه به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.

دیدگاه وی درباره انقلاب اسلامی که به صورت دست نوشته در پرونده ایشان در مجلس شورای اسلامی محفوظ است قابل تامل و حکایت از اندیشه و تحلیل عمیق وی دارد. مرحوم حسینی شاهرودی در سال 1363 در رابطه با انقلاب اسلامی می فرماید:

"در این مقطع تاریخی از جهان و بعد از شکست مکتبهای مادی سرمایه داری و اشتراکی، جهان مواجه با انقلاب نوظهوری است که در عین حال بیانگر ریشه های عمیق فطری و الهی بود گردید و به جهت گستردگی آن در افکار عمومی جهان به خصوص مستضعفین، مقابله قدرتهای بزرگ را به سوی خود طلبید ولی با توجه به دو امتیاز فطری و الهی بودن آن بر پایه فطرت مردم استوار و در نهایت با پیروزی و موفقیت به پیش خواهد رفت و به صورت قدرت بزرگ جهانی که حامی آن تمام مردم جهان خواهند بود در خواهد آمد"

و درباره عوامل مؤثر در دوام انقلاب می نویسد: "عواملی که در دوام انقلاب موثرند جز عواملی که در حدوث و بقاء آن تا به امروز موثر بوده اند چیز دیگر نیست و آن عبارت است از هماهنگی قوای سه گانه با مکتب و رهبر و مردم و استقامت در مقابل حوادث، هرچه باشد"

با این دیدگاه بود که از همان ابتدا یکی از چهره های به نام مجلس گردید و پس از مدتی کوتاه، به عنوان نائب رییس اول و سپس به عنوان نائب رییس کمیسیون اقتصاد و دارائی انتخاب و نسبت به طرح لوایح اقتصادی و بودجه ای یکی از کارشناسان برجسته و مورد اعتماد مجلس فعالیت شایانی داشت. از جمله طرح تعاونی ها که در تهیه و تصویب آن نقش عمده ای را ایشان به عهده داشته اند.

ایشان در کنار شغل نمایندگی، مسئولیت دفتر همکاری حوزه و دانشگاه در قم و مسئولیت دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در مراکز و موسسات آموزش عالی شاهرود، نمایندگی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در تشکلهای اسلامی دانشگاههای شاهرود، دامغان و سمنان و هم چنین دبیر هسته گزینش مرکزی بانک ها و بیمه را عهده دار گردید.

علاوه بر موارد فوق می توان به موارد ذیل که وجود خستگی ناپذیر و تلاش همه جانبه وی را نشان می دهد اشاره کرد:

-         شرکت موثر و فعالانه در سمینار انجمن های اسلامی دانشجویان سراسر اروپا که در 3 ماموریت جداگانه انجام پذیرفته است.

-         شرکت در کنفرانس سالانه اقتصاد اسلامی متشکل از نمایندگان اقتصادی کلیه کشوررهای اسلامی در ترکیه که در جریان این کنفرانس ملاقات و مذاکرات طولانی و موثری با رئیس جمهور ترکیه و پاکستان پیرامون ایجاد بازار مشترک اسلامی و مسائل مشترک فیما بین ایران و ترکیه و پاکستان و ملاقات با شخصیت های بلند پایه سیاسی این کشور از جمله رئیس جمهور پاکستان و انجام مذاکرات سیاسی، فرهنگ و اقتصادی و حضور در سمینار بزرگ نمایندگان دانشجویان امامیه در لاهور پاکستان و انجام سخنرانی پر شور و مهیج.

-         ماموریت به کشورهای انگلستان و آلمان و انجام سخنرانی در جمع انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا و هم چنین شرکت در اجلاس مشترک اقتصادی ایران و شوروی.

-         ماموریت پارلمانی به ایتالیا همراه با هیئت اقتصادی مجلس شورای اسلامی.

-         از ابعاد دیگر فعالیتهای آن بزرگوار تلاش در رابطه با حوزه انتخابیه اش شهرستان شاهرود بود که مردم آن خطه شاهد زحمات بی دریغ او بودند و خود فصلی جداگانه برای بررسی میطلبد

-         در سال 1371 از سوی مقام معظم رهبری جهت اشاعه و ترویج فرهنگ مکتب اسلام و همچنین به جهت شرکت در اجلاس سالیانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در صدر هیئتی بلند پایه از مقامات دولتی و برخی نمایندگان مجلس به آمریکا عزیمت نمودند که فعالیت ها و موفقیت ایشان در دیار کفر، منجر به موضع گیری و برخورد خصمانه دولت آمریکا در برابر ایشان شد (رجوع شود به مصاحبه مرحوم حسینی شاهرودی با روزنامه اطلاعات در تاریخ 15/07/1372 در رابطه با برخورد دولت آمریکا با وی).

 این عالم جلیل القدر و فعال، پس بازگشت از این سفر و بدنبال برخورد غیرمتعارف و غیر دیپلماتیک مامورین اداره مهاجرت آمریکا و مقامات انتظامی این کشور به بیماری سرطان مبتلا شده و بعد از طی چند دوره شیمی درمانی در برخی کشورهای اروپائی سرانجام در تاریخ 18/07/1373 و در سن 44 سالگی دار فانی را وداع گفته و روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست.

 

در پایان گوشه ای از وصیتنامه آن مرحوم را آورده و از خداوند منان برای آن بزرگوار، رحمت واسعه الهی و برای خانواده اش صبر و اجر آرزومندیم.

" خانواده ام را امر به صبر می نمایم زیرا مرگ قلاده ای است که بر گردن بنب آدم ناگزیر خواهد افتاد، آنها را سفارش به تقوی و پرهیز از گناه می کنم، که بهترین ثروت دنیا و قیامت است.آنی از راه و یاد خداوند و ذکر اهل بیت علیهم السلام غافل نباشند.

از مردم و مسئولین و روحانیت شریف شاهرود طلب گذشت و عفو نسبت به قصور خدمت دارم. از آنها در جلسه ختم اینجانب خواسته شود که از من بگذرند و کوتاهی های اینجانب را به بزرگواری نادیده بگیرند و جداً نیازمند به دعای خیر آنها به طور مستمر هستم. در ضمن مایلم جنازه اینجانب به شاهرود حمل شود و در کنار مرقد شهدا دفن شود تا شاید خداوند به برکت آن عزیزان، من عاصی را ببخشد. اللهم اغفرلی بحق محمد و آله الاطهار" .

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید