شناسه : 954
يكشنبه 16 مهر 1396 ساعت 09:45 2017-10-8 09:45:40
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس جزئیات لایحه استفاده، نگهداری و نظارت سامانه صندوق‌های فروش را تشریح کرد.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس جزئیات لایحه استفاده، نگهداری و نظارت سامانه صندوق‌های فروش را تشریح کرد.

سیدحسن حسینی‌شاهرودی عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به لایحه استفاده، نگهداری و نظارت بر سامانه صندوق‌های فروش، اظهار داشت: بررسی و تصویب لایحه مذکور در دستور کار کمیسیون قرار دارد و تاکنون نیز برخی از مواد این لایحه به تصویب اعضا کمیسیون رسیده است.

وی افزود: اهمیت این لایحه در این است که دولت را ملزم به تجهیز کلیه مؤدیانش به صندوق مکانیزه کرده و سامانه‌ای را تشکیل می‌دهد که همه مؤدیان بتوانند صندوق‌ها را به این سامانه متصل کنند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه با اجرای این لایحه به نوعی شفافیت و عدالت مالیاتی در کشور بر‌قرار می‌شود، ادامه داد: با تصویب این لایحه تکالیفی بر عهده دولت گذاشته می‌شود و هم به دولت اختیاراتی برای اجرایی کردن این قانون داده می‌شود.

شاهرودی با تأکید بر اینکه لایحه مذکور، حضور عناصر فردی و انسانی را به حداقل می‌رساند، گفت: براساس این لایحه سیستم جایگزین انسان‌ها و مؤدیان مالیاتی که معمولا تشخیص را انجام می دهند می‌شود.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با بیان اینکه براساس شیوه فعلی مالیاتی به دلیل عدم اطلاع و نا‌آشنایی مؤدیان با قوانین و مقررات و همچنین نداشتن دفاتر حساب بعضا مشکلاتی به وجود می‌آید و اعتراضات کثیری به ویژه از طرف صنوف متوجه سازمان مالیاتی کشور است، متذکر شد: همچنین با فراگیر شدن این سامانه می‌توان جلوی فرار مالیاتی توسط مؤدیان مالیاتی دانه‌ درشت به ویژه آنهایی که در بخش خدمات فعالیت می کنند را گرفت.

وی درباره تأمین هزینه صندوق‌های مکانیزه فروش گفت: برای همه خرده‌فروشی‌ها و فروشگاه‌هایی که فاقد صندوق هستند باید صندوق تعبیه شود و هزینه صندوق نیز از مالیات بر ارزش افزوده آنها کسر می‌شود، یعنی با این روش هزینه صندوق از سوی دولت پرداخت می‌شود./

 

اضافه کردن دیدگاه جدید