حسینی شاهرودی در نشست شورای اداری شاهرود گفت: انتظار ما از مدیران شهرستانی این است که شرایط را برای خدمتگزاری به مردم در شهرستان آماده کنند و آن‌طور که رئیس جمهور گفت، همه کارگزاران باید برای خدمت‌رسانی مجهز شوند و هر کس در این مسیر نیست باید حذف شود
حسینی شاهرودی در نشست شورای اداری شاهرود گفت: انتظار ما از مدیران شهرستانی این است که شرایط را برای خدمتگزاری به مردم در شهرستان آماده کنند و آن‌طور که رئیس جمهور گفت، همه کارگزاران باید برای خدمت‌رسانی مجهز شوند و هر کس در این مسیر نیست باید حذف شود

سیدحسن حسینی شاهرودی در شورای اداری شاهرود در سالن هلال احمر این شهر ضمن انتقاد از مسئولان ارشد استانی در عدم تخصیص اعتبارات به فرودگاه شاهرود، بیان کرد: بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان برای تکمیل فرودگاه شاهرود باید هزینه شود که به دنبال تأمین و تخصیص آن هستیم چرا که این فرودگاه زیرساختی برای توسعه شهرستان است و ما به دنبال این نیستیم که فقط بتوانیم چند مسافر را به تهران برسانیم بلکه این فرودگاه باید در مباحث کلانتر نقش آفرینی کند.

وی با ابراز اینکه از استاندار سمنان گلایه داریم چرا که درسال گذشته قول دادند برای فرودگاه شاهرود مبلغ سه میلیارد تومان اعتبار کمک کنند، اما تا کنون یک ریال کمک نشد، تصریح کرد: تا جایی که فرماندار شاهرود یک میلیارد تومان از محل اعتبارات شهرستان به این امر اختصاص داد و متاسفانه این امر نیز تا پایان سال مالی ۹۵ تخصیص پیدا نکرد و در سال جاری نیز باز شخص فرماندار شاهرود یک میلیارد تومان اعتبار برای این امر درنظر گرفته تا کمکی برای کمیته مردمی باشد.

عضو خانه ملت همچنین گفت: امروز سالن ترانزیت فرودگاه شاهرود به همه کمیته مردمی در حال انجام است و امکان سوخت گیری نیز ایجاد شده و این موارد در کنار حمایت‌های مردمی برای افزایش طول باند فرودگاه در نهایت باعث شد تا ما شاهد انجام بسیاری از زیرساخت‌ها در این مجموعه باشیم، اما باید گفت: مردم طی ۲۵ سال اخیر تا اینجا امور فرودگاه را به خوبی پیش برده اند، اما برخی موارد دیگر از دست مردم ساخته نیست، پس برای اینکه این فرودگاه بین المللی شود نیاز داریم دولت به میدان وارد شود که این امر خوشبختانه با سفری که رئیس فرودگاه‌های کشور داشتند، تصمیمات خوبی گرفته شد که به دنبال تحقق آن هستیم.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه ما به دنبال توسعه زیرساخت هستیم، تأکید کرد: دولت به دنبال ایجاد این زیرساخت‌ها است باید امروز دولت از تصدی گری دست برداشته و خودش را کوچک کند تا چابک شود، تا کنون هیچ دولتی به این امر عمل نکرده و دولت هم مدام متراکم‌تر شده اند و امروز شاهد هستیم که ۹۰ درصد اعتبارات کشور در هزینه‌های جاری صرف می‌شود و کمتر از ۱۰ درصد در حوزه عمرانی هرینه می‌شود حال که سیاست‌ها اینگونه است که ۱۰ تومان باید هزینه شود تا یک تومان کار صورت بگیرد باید از مدیران خواست تا همان یک تومان را نیز به واقع کار کنید تا جبران مشکلات شود.

وی افزود: بخش خصوصی مهمترین عامل برای توسعه اقتصادی هر کشور است همچنین در اصل ۴۴ و برنامه‌های توسعه‌ای نیز به کرات این امر قید شده، اما مشکلات همچنان هستند، امروز سهم تعاون از اقتصاد کشور ۲۵ درصد ترسیم شده در حالی که امروز این میزان سه تا پنج درصد است لذا این سوال پیش می‌آید که این جهش باید توسط چه کسی صورت گیرد؟ این هزینه‌های جاری باید به گونه‌ای مدیریت شود، باید امروز بخش خصوصی و تعاونی هدایت و حمایت شود.

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس با ابراز اینکه ما تلاش کردیم تا گمرک را در شاهرود مستقر کنیم این امر در حالی صورت گرفت که مصوبه مجلس مبنی بر عدم افزایش دفاتر گمرک در سطح کشور است که خوشبختانه ما توانستیم از محل ابطال برخی گمرک‌های نیمه فعال و یا تعطیل کشور این زیرساخت را برای شاهرود فراهم کنیم، افزود: در سال گذشته فقط یک گمرک در کشور مجوز گرفته که آن هم در شاهرود بوده است لذا باید از این ظرفیت استفاده بهینه کرد، امروز ۵۵ درصد صادرات استان سمنان از شاهرود صورت می‌گیرد و این‌ها مدام در راه سمنان برای صدور پروانه بودند لذا گمرک فرصتی ایجاد کرده تا در شاهرود این مجوز‌ها صادر شود.

حسینی شاهرودی گفت: به دنبال گمرک باید مقوله فرودگاه را پیگیری کرد ما پرواز‌های هوایی کارگو را برای انتقال بار و تره بار و دیگر محصولات تولیدی را مطالبه مردمی می‌دانیم و این زیرساختی برای شرق استان سمنان است.

وی در دیگر بخش سخنان خود، افزود: انتظار ما از مدیران شهرستانی این است که شرایط را برای خدمتگزاری به مردم در شهرستان آماده کنند و آن‌طور که رئیس جمهور گفت، همه کارگزاران باید برای خدمت‌رسانی مجهز شوند و هر کس در این مسیر نیست باید حذف شود، اما این را متاسفانه برخی از افراد و شاید استان سمنان به نوعی دیگر تعبیر کردند که منظور از همراهی دولت فقط نگاه سیاسی است، ولی ما نظر رئیس جمهور را که در مجلس پرسیدیم نگاه وی بسیار وسیعتر است چرا که باید شعار‌هایی را که در انتخابات دادیم، محقق سازیم و برای آن باید برنامه وسیعی داده باشیم که رئیس جمهور خوشبختانه آن را به مجلس ارائه کرده است و حال باید همه دست به دست هم دهیم تا این امر محقق شود.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی گفت: باید عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم و اگر رشد اقتصادی درکشور هشت درصد است، باید افزایش یابد و ما اگر داعیه دار تک رقمی کردن نرخ بیکاری در کشور هستیم باید در شهرستان هایمان نیز این اتفاق روی دهد، مدیران ما امروز نباید بگویند این موارد به تهران و کشور ربط دارد و ما در آن دخیل نیستیم لذا اولین گام برای توسعه کشور باید از شهر خودمان آغاز شود.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه در طول یک‌سال گذشته اتفاقات خوبی در سطح شهرستان شاهرود رخ داده است، گفت: هرچند ما نتوانستیم سهم اعتبارات استان‌ها را بیش از دو برابر افزایش دهیم، اما تلاش‌های خوبی در این زمینه شد، مجلس قصد داشت ۱۰۰ درصد اعتبارات عمرانی کشور را صرف استان‌ها کند یعنی حتی پروژه‌های ملی نیز به صورت استانی تخصیص داشته باشند تا پول آن از استان‌ها توزیع شود که این سیاستگذاری صحیح متاسفانه در سطح وزارتخانه‌ها با مخالفت روبرو شد و فضای مجلس، فضایی شد که این پیشنهاد رای نیاورد، اما توانستیم اعتبارات استانی را افزایش دهیم که این امر نیز مشمول استان سمنان شد.

وی ادامه داد: با وجود این افزایش‌ها و با علم به اینکه میزان تخصیص اعتبارات محدود است، اما نباید مدیران ما معطل بمانند تا از بالا اعتباری تخصیص یابد، امروز که در دهه آخر شهریور هستیم هنوز ریالی به اعتبارات عمرانی تخصیص نیافته و اگر هم داده شود، اسناد خزانه است و نقدینگی نخواهد بود لذا ما نباید از اعتبارات ملی غافل بمانیم یعنی اعتبارات ۸۵ تا ۹۰ درصدی که در اختیار وزارتخانه‌ها قرار دارد و خیلی از روسای ادارات می‌دانند که در راستای اجرای سیاست‌های ملی وزارتخانه‌ها صرف می‌شود لذا باید تلاش کرد تا در این حوزه اعتباراتی برای توسعه شهرستانی جلب شود.

عضو خانه ملت گفت: مدیران ما امروز باید جداول بودجه را مطالعه کنند و همه موارد را رصد کنند تا بدانند چه اعتباراتی در چه ردیف‌هایی قرار گرفته تا بتوانند برای شهرستان، سهم خواهی کنند، البته خوشبختانه در برخی حوزه‌ها مدیران به ما مراجعه کردند و حتی به ما اعلام داشتند که باید فلان اعتبار از فلان ردیف سهم خواهی شود، اما چه بسیار اداراتی هستند که تا کنون حتی یک تماس با بنده و یا مسئولان نداشته اند لذا این سوال پیش می‌آید که نقش مدیران شهرستانی در این بین چیست؟

حسینی شاهرودی در دیگر بخش از صحبت‌های خود بر ضرورت تکمیل زنجیره تولید و توسعه اقتصادی بر مبنای تولیدات اعم از کشاورزی و صنعتی تأکید کرد و گفت: نباید انتظار داشته باشیم که کشاورز خودش محصول تولید کند و خودش هم بفروشد، در این بین، اما باید دولت کمک کند.

وی ضمن گلایه شدید از کم توجهی به تعاونی‌ها و تولیدات این بخش در شاهرود، بیان کرد: این امر باعث تاسف است که در یک‌سال اخیر همایشی برای تعاونی‌های برتر گذاشته شده، اما در آن خیلی از تعاونی‌های ما مانند تعاونی روستایی اصلا حضور ندارند لذا این امر چرا باید صورت گیرد؟ آیا خودشان تمایلی نداشتند و یا دعوت نشدند؟ این مسائل باید رسیدگی شود، تعاونی نیازمند قشر خاص نیست و هرجا حمایت جمعی صورت گیرد یعنی کار تعاونی شکل گرفته است و این چندان چیز دشواری نیست که نتوانیم آن را در شاهرود ترسیم کرده و حمایت کنیم، باید تفکر تعاون محور داشته باشیم، اما هدایت باید توسط دولت صورت گیرد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با یادآوری برگزاری نمایشگاه محصولات کشاورزی تهران طی یک‌ماه گذشته و حضور کشاورزان شاهرودی در این نمایشگاه، افزود: جای تاسف است که حتی یک مسئول در آن همایش حضور نیافت آن هم مسئولی که وظیفه ذاتی اش، حمایت محسوب می‌شود، مدیران ما ماموریت دارند که از تولید حمایت کنند، اما کسی به یک تولید کننده خسته نباشید هم نمی‌گوید، این مقوله در نمایشگاه فرش کشور نیز دیده شد که یک فرد از طرود، تولیدات شاهرود را به کشور نشان داد، اما کسی اصلا او را ندید.

حسینی شاهرودی تأکید داشت: از سوی دیگر امروز در شاهرود همایشی به نام انگور در حال برگزاری است، اما تمام چیزی که از این همایش به دست ما رسیده یک پوستر است و این برای ما که ادعا داریم دست بالا را در تولید این محصول با سالانه ۱۰۰ هزار تن در کشور داریم، بسیار بد است، لذا این سوال پیش می‌آید که کدام دستگاه دولتی از این همایش حمایت می‌کند؟ چه کسی به میدان آمده است؟ و در آن حمایت‌های دولتی کجا دیده می‌شود؟ این را باید با همایش انگور در خراسان شمالی مقایسه کرد که دقیقا با همین موضوع شکل گرفت، اما در آن رئیس جهاد کشاورزی استان، مسئول این همایش و دبیر آن رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی است.

وی ضمن بیان اینکه در همایش انگور خراسان شمالی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امر باغبانی، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، استاندار خراسان شمالی، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی، قزوین و نمایندگان مجلس در آن حضور داشتند، خاطرنشان کرد: همچنین برنامه‌های وسیعی مانند همایش ها، کارگروه‌های تخصصی، سخنرانی ها، پنل‌های تخصصی و یک کار علمی، تخصصی و کاربردی در دست اجرا است که در نهایت یک پکیج ۲۰۰ برگی نیز از اطلاعات و آمار این استان به مدعوان ارائه شد لذا باید پرسید این امر در شاهرود به کدام سمت پیش رفته است و حمایت‌های دولتی کجاست؟ این از جمله مشکلات شاهرود است.

حسینی شاهرودی تأکید داشت: امروز در شاهرود همتی که مردم دارند در مسئولان دیده نمی‌شود نمونه آن کمیته مردمی فرودگاه است که بدون کمک‌های دولتی ربع قرن این مجموعه را به سامان رسانده اند و همیشه پای کار بوده اند.

وی درباره مقوله شرکت البرز شرقی و مشکلات آن، تأکید کرد: در این حوزه شاهد هستیم که زمین این مجموعه از معادن توسط برخی مسئولان جدا شد و این کار بسیار غلطی بود که توسط دولت وقت انجام شد و به هر دلیلی شورای اسلامی شهر سابق شاهرود تصمیم گرفت این ملک را بخرند، اما این مجموعه امروز به پاشنه آشیل شهر و شهرداری شاهرودتبدیل شده است.

حسینی شاهرودی با تأکید بر اینکه امروز مشکلات عدیده‌ای توسط این تصمیم متوجه مردم و شهر شده که دارای دو بعد است، افزود: در بعد نخست بحث زمین گیر شدن شهرداری را شاهد هستیم و خدماتی که باید شهرداری ارائه کند و همچنین مبالغ کلانی را که باید در کوتاه مدت و دراز مدت هزینه شود که امروز بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود، لذا اتفاقی رخ داده این است که میلیارد‌ها تومان هزینه شده تا شاید در آینده ۲۰۰ میلیارد تومان عاید شهر شود و این امر خسرانی برای شاهرود است چرا که مالیات و عوارض توسط مردم پرداخت می‌شود تا خدمات دریافت کنند، به جای آن همه باید در یک زمین بلوکه شود که توسط شورای شهر جدید باید تصمیمی مدبرانه برای این امر اتخاذ شود.

عضو خانه ملت با تأکید بر اینکه امروز باید شورای جدید را کمک کرد تا شهرداری شاهرود را از این باتلاق بیرون آورند، گفت: همچنین ما هرگز نخواهیم گذاشت که برند البرز شرقی از شاهرود برود این واحد ۵۰ سال قدمت دارد و بزرگترین واحد اقتصادی شرق استان محسوب می‌شود و بیش از ۱۵ هزار نفر نیروی کار برای ما در این شهرستان کارآفرینی کرده است لذا باید آن را نگاه داشت.

حسینی شاهرودی با اشاره به امکان تعطیلی البرز شرقی، تأکید داشت: اگر البرز شرقی از شاهرود برود، میران بیکاری مان از ۲۲ تا ۲۷ درصد به بالای ۴۰ درصد خواهد رسید چرا که به یکباره ۱۵ هزار بیکار بر روی دست مان خواهد ماند و همین امروز نزدیک به پنج الی شش هزار نفر شاغل در معدن خصوصی و دولتی ما مشغول هستند و اگر این شرکت برود در حقیقت دچار مشکلات عدیده می‌شویم.

وی با اشاره به تصمیمات بسیار خوب صورت گرفته طی دو ماه گذشته پس از تغییر مدیریت البرز شرقی توسط مجموعه ذوب آهن اصفهان، افزود: خوشبختانه شاهد تصمیمات خوبی بودیم چرا که برخی مشکلات امنیتی و اقتصادی ما رفع و چهار ماه بدهی‌های این مجموعه به کارگران پرداخت شد همچنین مدیریت جدید دو سال بدهی به پیمانکاران را در حال به صفر رساندن است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس گفت: تغییر مدیریت جدید البرز شرقی توسط ذوب آهن اصفهان باعث شده تا با تصمیمات خوب، در این دو ماه اخیر ۳۵ میلیارد تومان اعتبار در داخل شاهرود هزینه شود و این به معنای رونق اقتصادی است و با حسابی سر انگشتی می‌توان دریافت که در طول سال بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در داخل شاهرود حضور خواهد یافت و ما نمی‌گذاریم این منابع از دست ما برود و همچنین بر میزان بیکاری ما افزوده شود.

حسینی شاهرودی تأکید کرد: باید تدبیری شود در عین حالی که البرز شرقی در شاهرود می‌ماند، در کنارش منافع شهرداری نیز به نوعی تأمین شود تا ما از این باتلاق خارج شویم./

 

دیدگاه ها

اقای دکتر مدیران را بعد از 16 سال تغییر بده
تولایی -- جواهری -- سوقندی (مدیرکل فرهنگ و ارشاد) و سرپرست شاهرود
و رئیس محترم اداره جهاد کشاورزی هم در شاهرود و هم میامی که هیچ توجهی به کشاورزی و مشکلات انان نداشته و قدمی برای تغییر کشت با توجه به خشکسالی و کم آبی نداشته و ندارد ..

با سلام و عرض ارادت:
آقای حسینی نماینده عزیز شاهرود بزرگترین شهرستان استان بدترین و غیر استانداردترین محورهای مواصلاتی(محور طرود،توسکستان،خوش ییلاق،جاجرم و.....)را دارد تنها شرستانی که بیشترین مدیران غیر بومی را دارد،چرا از مدیران کل راه نمیخواید به وظایف خود عمل کنند؟روزی چندتا انسان بی گناه در محورهای شهرستان از بین میروند اینجا جان انسانها از جان یک گوسفند هم بی ارزشتر است،هی شعار شعار اداره کل در شاهروده چه نفعی دارد؟ نباشد بهتر است.چرا بحران بی آبی تصادفات از اولویت های شما نیست در کانال شما فقط و فقط گزارش بازدید دارید و دید و بازدید نه افتتاحی نه پیگیری مشکلات روز عید غدیر و چه قدر مهم گرفتید با همه جور قشری دیدار داشتید چرا برای بحران بی آبی با مسئولین چنین جلساتی برگزار نمیکنید؟برای رفع کاهش تصادفات چنین مسئولین و دعوت نمیکند یا دور هم جمع نمیشوید؟اینها نفع سیاسی یا اجتماعی ندارد؟آب زندگیست جان انسانها جبران ناپذیر است،خواهشا این دو مشکل بزرگ و فاجعه بار و به جد دنبال کنید نه یکبار تکرار شود در دستور کار باشد و همیشگی،با تشکر فراوان از شما بزرگوار و آرزوی موفقیت و پیروزی شما در جهت شاهرودی آباد و سرسبز و کم مخاطره با شعار هیچ درست نمیشود قاره کوچک قاره کوچک در عمل قاره کوچک و بسازیم با عمل،ان هم با مدیران بومی و انتخاب متخصصین فقط و فقط......

اضافه کردن دیدگاه جدید