شناسه : 914
سه شنبه 21 شهريور 1396 ساعت 19:00 2017-9-12 19:00:45
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی:

قوانین تعاونی‌ها دست و پاگیر است/ سهم ۳ درصدی تعاونی‌ها از اقتصاد

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه برخی قوانین در حوزۀ تعاونی‌ها دست و پا گیر هستند، گفت: این امر باعث شده سهم تعاونی‌ها تنها سه درصد باشد.

سیدحسن حسینی شاهرودی در مراسم تقدیر از تعاونی های برتر شاهرود به میزبانی سالن آمفی تئاتر فنی و حرفه ای این شهر، ضمن اشاره به علل ناکامی تعاونی ها در کشور، بیان داشت: اگر قانون تعاون را مرور کنیم باید گفت از سال 1328  اولین برنامه هفت ساله تعاونی ها تدوین شد که تا سال 1334 به طول انجامید و قانون هفت ساله دوم نیز پس از آن اجرا شد.

وی افزود: این روال تا انقلاب اسلامی به طول انجامید و امروز در برنامه ششم هستیم پس مبانی قانونی آن بیش از هشت دهه در ایران قدمت دارد لذا کم سابقه است در کشوری سبقه تعاونی وجود داشته باشد که البته توفیقاتی نیز در این حوزه وجود داشته اما در نهایت باید گفت قانون تعاونی ها در دهه ۷۰ به همت مجلس مصوب شد.

عضو خانه ملت گفت: تفکر حاکم بر دولت مخالف بخش تعاونی و سهم تعاونی بوده و غالب دولت ها اینگونه بوده اند و این درحالی است که قانون اساسی، تعاونی را محور اقتصاد می داند.

حسینی شاهرودی بیان کرد: تعاونی ها می تواند به رشد و شکوفایی اقتصاد کمک کنند چرا که بر اصل مشارکت مردمی و سود و زیاد عامه پایه گذاری شده است، امروز ما باید شاهد رشد تعاونی ها می بودیم که متأسفانه بنا به دلایلی این امر به تاخیر افتاده است.

وی افزود: در اصل ۴۴ قانون اساسی بنا بر این بود که تمام بانکداری کشور به صورت خصوصی مدیریت شوند که این امر جز دو یا سه بانک، مابقی موسسات و بانک ها واگذار شوند، نگاه قانون اساسی ما نیز اینگونه است اما سهمی که در قانون اساسی برای تعاونی ها در نظر گرفته شده بیش از یک سوم است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با بیان اینکه در زمان انقلاب برخی نگاه ها به تعاونی ها مثبت نبود، بیان داشت: برای مثال افراد اعتقاد داشتند اقتصاد یا باید خصوصی باشد یا دولتی و این میانه معنایی ندارد و یکی از دلایل ناکامی های تعاونی ها در آن زمان همین نگاه برخی مسئولان ارشد کشوری بود.

حسینی شاهرودی تأکید کرد: قوانین برنامه توسعه اول تا چهارم بندهای متعددی در حمایت از تعاونی ها دارد اما چرا سهم تعاونی ها امروز ۱۰ درصد، هفت درصد و شاید ارقام واقعی تر سه درصد سهم اقتصاد کشور باشد.

وی افزود: ۲۰درصد از شاغلان ما در حوزه بیمه ها تعاونی ها هستند این هم تلخ است و هم شیرین شیرین است چرا که ۱۶هزار نفر در شاهرود عضو تعاونی ها هستند اما تلخ از اینکه آیا سهمشان از اقتصاد نیز به همین میزان است؟ اگر داشته باشیم بسیار عالی است اما اگر نداشته باشیم اتلاف سرمایه را خواهیم داشت.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس گفت: اگر نگاه ما به تعاونی ها مثبت باشد قطعا تسهیل در حوزه فعالیت تعاونی ها صورت می گیرد و اگر نگاه مثبت نباشد ما هر میزان که فریاد بزنیم دولت در برنامه ششم مکلف شده تا سهم تعاونی ها را به ۲۵درصد برساند و این امر عملی نخواهد شد.

 

حسینی شاهرودی بیان کرد: تعاونی ها جایگاه های مثبت و منفی بسیاری داشته اند پس نمی توان گفت که چون تعاونی ها در گذشته جواب نداده اند امروز هم نباید استفاده شوند./

 

اضافه کردن دیدگاه جدید