شناسه : 902
جمعه 17 شهريور 1396 ساعت 11:32 2017-9-8 11:32:34
نماینده مردم شهرستان های شاهرود ومیامی در مجلس بابیان اینکه ایجاد کارگاه های کوچک به ماندگاری مردم در روستاها کمک می کند، گفت: شش هزار میلیارد تومان اعتبار برای کمک به تحقق این مهم تصویب شد.
نماینده مردم شهرستان های شاهرود ومیامی در مجلس بابیان اینکه ایجاد کارگاه های کوچک به ماندگاری مردم در روستاها کمک می کند، گفت: شش هزار میلیارد تومان اعتبار برای کمک به تحقق این مهم تصویب شد.

سیدحسن حسینی شاهرودی در جمع مردم روستای جیلان با بیان اینکه احداث سردخانه و صنایع تبدیلی کوچک می تواند راه گشای مشکل پیاز کاران منطقه باشد، ابراز داشت: ماه گذشته شش هزار میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای کارگاه های کوچک روستایی تصویب شد.
وی افزود: با توجه به اینکه ایجاد سردخانه و کارگاه های صنایع تبدیلی کوچک می تواند راه نجات کشاورزان روستایی باشد لذا این تصویب مجلس می تواند پیازکاران جیلان را متناسب با نیاز منطقه به تولید چیپس و فرآورده های مورد نیاز تشویق کند لذا تا ابلاغ این مبلغ برای هر روستا متناسب با جمعیت منطقه، بهترین راهکار برای کشاورزان ایجاد تعاونی است.
عضو خانه ملت بابیان اینکه برای احداث راه میامی-جیلان دو و نیم میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارت راه و شهرسازی اختصاص یافته است، ابراز داشت: پیمانکار برای انجام زیر ساخت های لازم هم اکنون مشغول کار است که ضمن رایزنی با معاون وزیر قیر این جاده را رایگان ارائه و بقیه هزینه ها از محل استانی و شهرستانی تأمین می شود.
حسینی شاهرودی با بیان اینکه پروژه های در دست اقدام وزارت راه نیازمند ۱۶۰هزار میلیارد تومان اعتبار است، تصریح کرد: مجلس ۱۵ هزار میلیارد تومان کمتر از ده درصد را توانست در اختیار این وزارت خانه قرار دهد لذا با این شرایط هیچ پروژه جدیدی در این وزارت خانه تعریف نشده است ولی امیدواریم با اتخاذ تصمیم های جامع بتوانیم طی دو سال آینده شاهد به بهره برداری رسیدن این محور باشیم.
وی همچنین افزود: ۹۰۰روستای کشور برای اجرای طرح توانمندسازی تعیین شده اند که سهم شاهرود در این بین ۱۲ روستا خواهد بود لذا این مهم می طلبد تا از ظرفیت پیش رو نهایت بهره را برد چراکه اگر استفاده نشود دیگران از آن سهم می برند.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس ضمن بیان اینکه باید از آب موجود حداکثر استفاده را برد، به جلسه روز گذشته در وزارت نیرو پیرامون آب قطری اشاره کرد و ابراز داشت: باید شیوه های نوین آبیاری را به کار برد و دولت در این خصوص تا ۸۰درصد پول و اعتبارات برای این مهم تسهیلات ارائه می دهد لذا باید راهکاری بیاندیشیم تا از آب موجود بهینه استفاده شود.
حسینی شاهرودی در ادامه تصریح کرد: روز گذشته کمیته آب متشکل از ۱۲ دستگاه از وزارت کشور، محیط زیست و وزارت نیرو در تهران تشکیل شد تا پیرامون آب قطری چاره اندیشی شود لذا در آخرین رایزنی، مجوزها را خواهیم گرفت مشروط به اینکه کارشناسی باشد.
وی افزود: در استان سمنان مشکل بی آبی به واسطه کویری بودن به بحران تبدیل شده و در شاهرود بخش زیادی از درآمد مردم از کشاورزی تامین می شود همچنین از ۱۷ قنات موجود ۱۰چشمه آن خشکیده شده که قسمی از این اتفاق تلخ را خشکسالی و بیشتر آن متوجه خود ما است.
عضو خانه ملت در ادامه ابراز داشت: آب مهمترین معضل کشور به شمار می رود و فقط به منطقه ما مربوط نمی شود و بحران آب فرا ملی است که در عراق، افغانستان و پاکستان نیز وجود دارد.
حسینی شاهرودی ادامه داد: طی دهه های اخیر بیش از میزان تولید، آب برداشت کردیم و آب را با شیوه های غلط هدر می دهیم یا استخرهای روباز می زنیم که نصف آن تبخیر می شود لذا منابع زیرزمینی محدود است و باید مدیریت مصرف صورت گیرد.
وی افزود: در بسیاری جاها آبیاری زیر سطحی رونق دارد تا حتی قطره ای از آب هدر نرود لذا آبیاری غرقابی باید کنار زده شود./

اضافه کردن دیدگاه جدید