شناسه : 1636
دوشنبه 23 دى 1398 ساعت 19:32 2020-1-13 19:32:05
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه باید بودجه بدون نفت را تجربه کنیم، گفت: هر چند در بودجه سال آینده فروش ۱ میلیون بشکه پیش بینی شده است اما یقین داریم که شرایط کشور برای فروش ۱ میلیون بشکه فراهم نیست و نمی‌توانیم این تعداد را به فروش برسانیم.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه باید بودجه بدون نفت را تجربه کنیم، گفت: هر چند در بودجه سال آینده فروش ۱ میلیون بشکه پیش بینی شده است اما یقین داریم که شرایط کشور برای فروش ۱ میلیون بشکه فراهم نیست و نمی‌توانیم این تعداد را به فروش برسانیم.

سید حسن حسینی شاهرودی در رابطه با بودجه سال ۹۹ اظهار کرد: در شرایط فعلی کشور ناگزیر هستیم به سمت اخد مالیات و دور شدن از بودجه نفتی حرکت کنیم چراکه موانع بسیاری برای فروش نفت داریم و به نوعی می‌توان گفت دشمنان لطفی کرده و ما را به سمت وسویی بردند که بودجه بدون نفت را رقم بزنیم و طبیعتا چالش‌هایی داریم که اگر تدبیر درستی اتخاذ کنیم می‌توان این تهدید را تبدیل به فرصت کرد.

او در ادامه افزود: هدایت دادن بودجه دولت به سمت مالیات یک فرصت است ولی می‌تواند تهدیدی باشد که اگر به سبک و سیاق سنتی عمل کنیم، افزایش تورم، افزایش قیمت‌ها و در نهایت نارضایتی عمومی را در پی خواهد داشت ولی اگر سیستم‌های نوین و اجرای دقیق قانون، خصوصا سامانه جامع مالیاتی، صندوق‌های مکانیزه فروش و قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده به دقت اجرا شود، می‌توانیم حوزه‌های فرار مالیاتی را شناسایی کرده و از محل آن، بخش اعظم افزایش سهم مالیات را در بودجه تامین کنیم.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش را در سال ۹۹ داریم که این عدد در کف میزان فرارهای مالیاتی قرار دارد که اگر جلوی این فرارها را بگیریم، این عدد جایگزین خواهد شد. این رقم فرارهای مالیاتی هم متوجه کسانی است که در سطوح بالا، فرار مالیاتی کلانی دارند نه کسانی مانند کسبه و تولیدکنندگان که در سطوح پایین هستند.

حسینی شاهرودی بیان کرد: تمام دستگاه‌ها برابر با قانون ملزم هستند تا داده‌های خود را در اختیار سامانه جامع مالیاتی قرار دهند درحالی که فقط اطلاعات ۳۰ درصد از دستگاه‌ها در سامانه موجود است. بنابراین اگر فرار مالیاتی را شناسایی کنیم دقیقا در جهت منافع مردم خواهد بود نه در مقابل منافع آنها و مالیات از اقشار آسیب پذیر کسر نخواهد شد بلکه منافع آنها را تامین کرده و خدمات دولت در بودجه هم صد در صد اجرا می‌شود.

او در پایان خاطرنشان کرد: اگر سال آینده فروش نفت به صفر برسد سالی است که باید بودجه بدون نفت را تجربه کنیم؛ هر چند در بودجه سال آینده فروش ۱ میلیون بشکه پیش بینی شده است اما یقین داریم که شرایط کشور برای فروش ۱ میلیون بشکه فراهم نیست و نمی‌توانیم این تعداد را به فروش برسانیم. بلکه می‌توانیم همین شرایط را تبدیل به فرصتی کنیم که به جای فروش نفت خام، به سمت فروش فرآورده‌های دست ۲،۳ و۴ در حوزه نفت برویم که هم ارزش افزوده بالایی دارد و هم تولید، اشتغال و رونق اقتصادی به دنبال خواهند داشت و همچنین می‌تواند چندین برابر جایگزین نفت خام باشد.

اضافه کردن دیدگاه جدید