شناسه : 1556
چهارشنبه 5 تير 1398 ساعت 19:08 2019-6-26 19:08:12
کمک ۵۵۰ میلیون ریالی به #تشکل‌های تحت نظر سازمان بهزیستی همچنین ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار به صورت کمک در اختیار مراکز غیر دولتی فعال این حوزه قرار گرفت.
کمک ۵۵۰ میلیون ریالی به #تشکل‌های تحت نظر سازمان بهزیستی همچنین ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار به صورت کمک در اختیار مراکز غیر دولتی فعال این حوزه قرار گرفت.

خدمت به خانواده۷۰۰۰نفری بهزیستی شاهرود/جذب۱۰میلیارد ریال اعتبار - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

گفتگوی با مسعود جهانسیر رئیس بهزیستی شهرستان شاهرود را درباره این اداره، اقدامات آن و همچنین وضعیت کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در سطح شهرستان می‌خوانید:

*سال ۹۶ شاهد سفر رئیس سازمان بهزیستی به شاهرود بودیم درباره این سفر توضیح دهید

در سال ۹۶ سفر رئیس سازمان بهزیستی را با پیگیری دکتر حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی شاهد بودیم که خوشبختانه توانست برکات خوبی را داشته باشد، در این سال یکی از مهمترین مطالبات کمک به ان جی اوهای فعال در حوزه بهزیستی بود که پیگیری‌ها و مکاتبات به کمک ۵۵۰ میلیون ریالی سازمان بهزیستی به این تشکل‌ها انجامید همچنین ۸۰۰ میلیون ریال اعتبار به صورت کمک در اختیار مراکز غیر دولتی فعال این حوزه قرار گرفت.

در بحث ساخت خانه کودکان و نوجوانان آمنه و امین در سال ۹۶ همچنین شاهد تخصیص یک میلیارد ریال به این طرح بودیم و در حوزه کمک‌های موردی به مددجویان بهزیستی هم ۹۰۰ میلیون ریال به این امر اختصاص یافت که در مجموع بیش از سه میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال اعتبار به صورت کمک به مددجویان و نیازمندان تعلق گرفت.

این پیگیری‌ها در سال ۹۷ نیز ادامه دار شد و متعاقب آن تزریق مواردی از کمک‌های مالی به ان جی اوها و تشکل‌های فعال حوزه بهزیستی صورت گرفت که از جمله آنها می‌توان به کمک یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریالی به مؤسسات اشاره کرد.

*در مجموع چه میزان کمک شد؟

کمک به مؤسسات غیر دولتی نیز در سال ۹۷ به مبلغ سه میلیارد ریال صورت گرفت همچنین کمک به خانه‌های کودکان و نوجوانان آمنه و امین در سال گذشته با اختصاص یک میلیارد ریال دیگر محقق شد و در حوزه کمک موردی به مددجویان و نیازمندان نیز ۸۰۰ میلیون ریال در سال گذشته تخصیص یافت که این اعتبارات در سال ۹۶ و ۹۷ در پی سفر محسنی بندپی رئیس وقت سازمان بهزیستی به شاهرود و پیگیری جدی دکتر حسینی شاهرودی نماینده شاهرود و میامی در مجلس به این شهرستان اختصاص یافت.

قریب به ۱۰ میلیارد ریال در مجموع سال‌های ۹۶ و ۹۷ فقط به مؤسسات، تشکل‌ها، ان جی اوها و مراکز غیر دولتی و خانواده‌های نیازمند شهرستان شاهرود کمک نقدی شد که این مبالغ به‌جز اعتبارات دولتی و طرح‌ها و مجموعه بهزیستی و خدمات آن است.

*درباره سایر اعتبارات توضیح دهید

برخی مراکز ما در شهرستان چالش‌هایی با یارانه‌هایشان داشتند برای مثال مرکز سالمندان ثامن الائمه (ع) شاهرود از آذر ماه ۹۷ با پیگیری‌هایی که نماینده شاهرود و میامی داشت ۲۵ مورد به یارانه بگیران آن افزوده و مشکل شهریه آنها حل شد چرا که تا قبل از این افراد یا توان مالی پرداخت را نداشتند و یا از طرف کمیته امداد معرفی شده بودند و وضعیتی بلاتکلیف داشتند.

برخی مراکز دیگر نیز به عنوان مرکز تازه تأسیس وجود داشت که از جمله آنها مرکز روزانه بیماران روانی مزمن فرحا بود که یکسال و نیم از فعالیتش می‌گذشت و از اسفندماه ۹۶ یارانه خود را دریافت کرد و با ظرفیت اسمی ۵۰ نفر توانستیم شاهد اختصاص یارانه ۳۵ نفر به آن مرکز باشیم و مرکز سالمندان مادر نیز توانست در اسفندماه ۹۶ شاهد برقراری ۲۰ مورد یارانه باشد.

*درباره طرح‌های حوزه بهزیستی که در شاهرود نیمه تمام هستند بگویید

برخی طرح‌ها مانند مرکز درمان ژنتیک با پیگیری مسئولان و به خصوص نماینده شاهرود و میامی در مجلس موافقت اصولی خود را نیز دریافت کرده است اما باید به دنبال سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای آن باشیم، از دیگر موارد می‌توان به مراکزی که بحث حرفه آموزی و اشتغال را به معتادان بهبود یافته دنبال می‌کند یاد کرد که موافقت اصولی سازمان بهزیستی را دارد اما نیمه تمام ماندنش به واسطه عدم جذب سرمایه گذار است.

در بخش محروم بیارجمند نیز یکی از طرح‌هایی که دنبال می‌شود، ارتقای مرکز بهزیستی به اداره و تأمین نیروی انسانی آن است، موافقت اصولی این امر در نیمه دوم سال ۹۶ اخذ شده و قرار بود مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان نیز اعتبار تعمیر و تجهیز به این مرکز اختصاص پیدا کند اما تغییر مدیریت سازمان بهزیستی مقداری این اعتبارات را به تأخیر انداخت ولی مجدداً با پیگیری‌های صورت گرفته این امر در حال انجام است.

البته این نکته را نیز باید گفت که چارت اداره بهزیستی شاهرود در حال ارتقا است که در واقع این چارت علاوه بر اینکه جایگاه رئیس اداره شهرستان را به معاونت مدیرکل ارتقا می بخشد، معاونت‌ها نیز به سطح بالاتری از اختیارات سوق پیدا می‌کنند که موافقت سازمان بهزیستی با این امر صورت گرفته اما به خاطر اینکه ارتقای چارت‌ها هر چند سال یکبار صورت می‌گیرد هنوز زمان آن نرسیده است.

*سرانجام پیگیری نماینده شاهرود و میامی در مجلس برای تخصیص ویلچرهای برقی به معلولان چه شد؟

ویلچرهای برقی نیز در زمره طرح‌هایی است که شامل ارتقای اداری بیارجمند، ارتقای چارت اداری شاهرود و… بود که مشمول پیگیری‌های نماینده شهرستان قرار داشت حتی موافقت اصولی سازمان بهزیستی در سال ۹۶ نیز برای جذب ۲۰ دستگاه از این وسیله به شدت مورد نیاز صورت گرفت اما این امر متأسفانه مشمول افزایش قیمت ارز شد که امکان تهیه آن وجود نداشت.

اما در سال ۹۷ مجدداً این امر پیگیری و آخرین دستوری که برای این امر داده شده این است که از این ۲۰ دستگاه مورد نیاز پنج دستگاه ویلچر برقی و ۱۵ دستگاه ویلچر معمولی فراهم شود که اخد آن‌ها در دست پیگیری است.

اضافه کردن دیدگاه جدید