شناسه : 1530
پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398 ساعت 19:25 2019-5-16 19:25:41
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: رییس جمهور باید به یکی از معاونت های خود برای ایجاد یک ابرسامانه جهت شفافیت در بحث واردات و توزیع کالا دستور صریح دهد.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: رییس جمهور باید به یکی از معاونت های خود برای ایجاد یک ابرسامانه جهت شفافیت در بحث واردات و توزیع کالا دستور صریح دهد.

سیدحسن حسینی شاهرودی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش افسارگسیخته قیمت کالاها، گفت: کمیته تنظیم بازار کمیسیون اقتصادی با دستگاه های مختلف به بحث نشسته و به این نتیجه رسیده که نباید هیچ ارز دولتی به کالاهای غیراساسی و اساسی تخصیص یابد، چراکه مکانیزمی برای توزیع آن وجود ندارد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت نتوانسته سیستم پیشرفته و منسجمی بر فرآیند ثبت سفارش، تامین و تخصیص ارز، خرید و انتقال کالا، خروج از گمرک و رسیدن به دست مصرف کننده مستقر کند، افزود: هیچ کدام از دستگاه ها انگیزه ندارند که فرآیند توزیع کالا را نظم و نسق دهند و کنترل و نظارتی بر آن داشته باشند.

لزوم ایجاد یک اَبَرسامانه برای شفافیت در واردات و توزیع کالا

وی ادامه داد: یک نیروی بالا دستی و محوری باید با همکاری حوزه های وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت، بانک مرکزی، بانک های عامل و گمرک با استفاده از تمام سیستم های موجود باید مسئولیت واردات را برعهده بگیرد و پس از آن ستاد تنظیم بازار، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان تعزیرات حکومتی و وزارت اطلاعات باید با ایجاد یک ابرسیستم بر فرآیند توزیع آن کنترل و نظارت داشته باشند.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه رییس جمهور باید با دستور صریح به یکی از معاونت های خود همانند معاونت فناوری اختیار دهد که تمام مجموعه های نرم افزاری و سخت افزاری را برای نظارت بر کالاهای اساسی تحت کنترل خود قرار دهد، تاکید کرد: این معاونت باید بتواند یک سامانه عظیم ایجاد کند تا شفافیت در بحث واردات و توزیع کالا ایجاد شود.

هنوز کالابرگ الکترونیکی از سوی دولت به مردم ارائه نشده است

وی افزود: مجلس در بودجه سال 98 این تکلیف را برعهده دولت گذاشته که برای استفاده از ارز ترجیحی مکانیزم و فرآیند لازم را تعریف کند در غیر اینصورت کالاها باید با ارز آزاد و یا نیمایی وارد شود و مابه التفاوت آن به شکل نقدی در اختیار اقشار هدف قرار گیرد.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هنوز کالابرگ الکترونیکی از سوی دولت به مردم ارائه نشده است، تصریح کرد: دولت باید هر چه سریعتر موضوع ارائه کالاهای اساسی را تعیین تکلیف کند تا همانند سال گذشته مردم دچار مشکل نشوند./

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید