شناسه : 1499
چهارشنبه 11 ارديبهشت 1398 ساعت 21:48 2019-5-1 21:48:29
رئیس دادگستری شاهرود بابیان اینکه معدن بوکسیت در شرایط فعلی تعطیل و اجازه برداشت از شاهوار را ندارد، گفت: اعلام تعطیلی دائم معدن نیازمند دریافت استعلام از دستگاه‌های ذی‌ربط است.
رئیس دادگستری شاهرود بابیان اینکه معدن بوکسیت در شرایط فعلی تعطیل و اجازه برداشت از شاهوار را ندارد، گفت: اعلام تعطیلی دائم معدن نیازمند دریافت استعلام از دستگاه‌های ذی‌ربط است.

علی اکبریان درباره نظر دستگاه قضا نسبت به تخریب‌های صورت گرفته در کوه شاهوار به دلیل معدن کاوی شرکت آلومینا، با بیان اینکه معدن بوکسیت شاهوار اجازه هیچ نوع برداشتی را ندارد، ابراز کرد: در صورت احراز خطرات امنیتی، معدن تاش از سوی دادگستری تعطیل دائم خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه دادگستری چه زمان می‌تواند به‌عنوان مدعی‌العموم در پرونده معدن بوکسیت تاش واقع در قله شاهوار شاهرود ورود کند، ابراز داشت: طبق ماده ۱۱۴ دادرسی کیفری زمانی که این معدن باعث تهدید امنیتی به لحاظ آب شرب و مسائل زیست‌محیطی و غیره شود دستگاه قضا برای تعطیلی دائمی آن ورود خواهد کرد.

شرایط ورود دستگاه قضا به پرونده بوکسیت

رئیس دادگستری شاهرود اضافه کرد: معادن زیرمجموعه صنعت، معدن و تجارت استان سمنان محسوب می‌شود اینکه آیا معدن بوکسیت فعالیتی بعد از تعطیلی دارند یا خیر می‌بایست توسط آن‌ها موردبررسی قرار گیرد و در صورت احراز فعالیت و شکایت این سازمان، دادگستری قطعاً ورود خواهد داشت.

اکبریان با بیان اینکه دستگاه‌های متولی نظیر منابع طبیعی، محیط‌زیست و سازمان آب هنوز پاسخ صریحی مبنی بر تهدیدات زیستی فعالیت معدن بوکسیت تاش به دادگستری ارائه ندادند، ابراز داشت: درصورتی‌که این دستگاه‌ها با صراحت اعلام کنند که فعالیت این معدن تهدیدی برای روستای تاش، شهر بسطام و شاهرود است دادگستری برای تعطیلی دائم آن وارد عمل می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: تا به این لحظه هنوز کارشناسان این سه دستگاه اداری به‌صراحت اظهارات خود را بیان نکرده‌اند ولی در صورت مشخص شدن تهدیدات جدی برای حوزه آب منطقه از سوی آن‌ها، دادگستری شاهرود رأی به تعطیلی دائم معدن بوکسیت تاش خواهد داد.

رئیس دادگستری شاهرود بابیان اینکه هم‌اکنون روند پروانه فعالیت معدن بوکسیت تاش در حوزه‌های صنفی و اداری است، اضافه کرد: صنعت و معدن باید در این حوزه نظارت‌های بیشتری را داشته باشد و اگر دلایل و مستندات کافی ارائه شود که با اعلام تعطیلی معدن هنوز در حال برداشت هستند در آن صورت از طریق دستگاه قضائی ورود خواهیم کرد.

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید