شناسه : 1450
يكشنبه 25 فروردين 1398 ساعت 00:06 2019-4-14 00:06:53
نماینده شاهرود و میامی در مجلس ضمن انتقاد شدید از برخی مسئولان استان سمنان درموضوع کالپوش، گفت: رانش زمین در این بخش از سال‌ها قبل قابل پیش‌بینی بود اما هیچ اقدامی درباره آن صورت نگرفت.
نماینده شاهرود و میامی در مجلس ضمن انتقاد شدید از برخی مسئولان استان سمنان درموضوع کالپوش، گفت: رانش زمین در این بخش از سال‌ها قبل قابل پیش‌بینی بود اما هیچ اقدامی درباره آن صورت نگرفت.

سید حسن حسینی شاهرودی در نشست بررسی مشکلات ناشی از رانش زمین در بخش کالپوش میامی با حضور نماینده ولی فقیه در استان سمنان ضمن بیان اینکه عملکرد برخی مسئولان استان در قبال رانش زمین انتقاد برانگیز است، ابراز کرد: رانش زمین در کالپوش قابل پیش بینی بود.

وی افزود: نشانه‌های رانش زمین در روستای حسین آباد کالپوش از سال گذشته آشکار شده بود اما متأسفانه برخی دستگاه‌های اداری بدون توجه به این امر اقدام به ساخت و ساز در برخی مکان‌ها کردند که از جمله آن می‌توان به ساختمان دهیاری و پاسگاه حسین آباد اشاره کرد که هم اکنون مجبور به تخلیه آن‌ها شده‌ایم.

عضو خانه مردم با بیان اینکه مدیران استان سمنان برای رفع مشکلات مردم حسین آباد از ظرفیت وزرات‌خانه‌ها استفاده کنند، گفت: شرایط در این روستاها بحرانی است و رانش زمین سبب خسارات فراوانی به مردم شده است.

حسینی شاهرودی اختصاص زمین برای ساخت خانه را یکی از مطالبات جدی مردم کالپوش دانست و تاکید کرد: مطالعات نهایی محل اسکان جدید در حال انجام است اما خواستار تسریع در آن هستیم تا مردم بتوانند به زودی سر و سامان یابند.

وی با بیان اینکه باید نزدیک‌ترین مکان به روستا با تأمین زیرساخت‌های لازم برای مردمی که خانه‌هایشان در حادثه رانش تخریب شده، در نظر گرفته شود، گفت: برای اسکان مردم قول‌هایی داده شده که امروز مطالبه ما این است که مسئولان آن قول‌ها را فراموش نکنند.

نماینده شاهرود و میامی در مجلس درباره ادعای تخریب و رانش زمین بر اثر ساخت سد نیز، توضیح داد: باید حرف مردم محلی که مدعی هستند ساخت این سد عامل رانش است بررسی شود.

حسینی شاهرودی خواستار به کارگیری یک هیئت علمی بی طرف برای این امر شد و گفت: امروز باید به مردم پاسخی قانع کننده درباره سد داده شود، چرا که برخی معتقد هستند در گذشته که این سد وجود نداشت رانشی هم مشاهده نمی‌شد.

وی با بیان اینکه آنچه امروز در کالپوش میامی مشخص است، ساخت و سازهای غیراصولی است، بیان کرد: تصرف در طبیعت موجب قهر آن می‌شود و این امر مشکلاتی را برای انسان پدید خواهد آورد که نمونه آن را در کشور شاهد هستیم.

اضافه کردن دیدگاه جدید