نماینده شاهرود و میامی در مجلس با بیان اینکه۱۸ واحد فرآوری معدنی در شاهرود سرمایه‌گذاری خواهند کرد، گفت: این امر اشتغال، توسعه اقتصادی و صنعتی خوبی را به شهرستان هدیه می‌کند.
نماینده شاهرود و میامی در مجلس با بیان اینکه۱۸ واحد فرآوری معدنی در شاهرود سرمایه‌گذاری خواهند کرد، گفت: این امر اشتغال، توسعه اقتصادی و صنعتی خوبی را به شهرستان هدیه می‌کند.

سید حسن حسینی شاهرودی در مراسم تجلیل از فعالان اقتصادی شاهرود در محل نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی این شهر، بابیان اینکه ایران اسلامی دارای دستاوردهای بسیاری است اما باوجود همه این دستاوردها هنوز احساس می‌کنیم در بسیاری از زمینه‌ها عقب هستیم، تأکید کرد: امروز ما نتوانسته‌ایم مشکل معیشتی اقشار زیادی از جامعه را حل کنیم و هنوز کسانی در شهر و روستاهای ما هستند که شاید شب سر گرسنه بر زمین بگذارند و نتوانند حداقل‌های زندگی‌شان را نیز تأمین کنند و در طول یک ماه حداقل نیم کیلوگرم گوشت گرم خریداری کنند.

وی افزود: امروز مشکل بیکاری دامن‌گیر نسل جوان ما به‌خصوص تحصیل‌کردگان شده و شاید با تمام پیشرفت‌های اقتصادی‌مان توفیقی نداشته‌ایم که این مشکل را رفع کنیم و دراین‌بین باید پرسید که چرا؟ مگر کشور محرومی هستیم و یا منابع زیرزمینی، نیروی کار، انسان‌های فرهیخته و فناوری در کشور وجود ندارد؟  امروز درزمینه‌های مختلفی مانند فناوری اقدامات و ظرفیت‌های خوبی در کشور وجود دارد و منابع مالی بسیار زیادی هم در کشور وجود دارد اما مشکل کجا است؟ حوزه اقتصادی شامل بخش‌های مختلفی است که به‌هم‌پیوسته هستند و هر بخشی آسیبی ببیند سایر بخش‌ها نیز دچار مشکل می‌شوند پس اگر این حوزه‌ها باهم همگون و هماهنگ نباشند ما نمی‌توانیم بگوییم که اقتصاد پویا و به‌روزی داریم.

بازار فروش محصولات نیاز اساسی تولید

عضو خانه ملت با طرح این پرسش که در برخی مواقع پیش‌آمده که در کشور رشد قابل‌توجهی درزمینه‌های مختلفی چون صنعت، معدن، کشاورزی و ... رخ‌داده است اما چرا نتوانسته‌ایم از آن‌ها بهره ببریم؟، تأکید داشت: امروز انسجام مدیریتی که باید در کشور، دولت و به‌خصوص در گروه اقتصادی دولت وجود داشته باشد، نکته‌ای است که ما آن را همیشه از رئیس‌جمهور طلب کرده‌ایم که خوشبختانه امروز فضا مقداری بهتر شده است به‌خصوص در حوزه صنعت، معدن و تجارت وزیر مناسبی داریم که در میان معاونان خود نیز جوان گرایی خوبی را صورت داده است که امیدواریم این طیف جوان بتوانند تحول خوبی ایجاد کنند.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه یکی از کارهایی که در حوزه اقتصادی و پیشرفت در شاهرود می‌توانیم داشته باشیم، شناسایی ظرفیت‌های مزیت‌دار اقتصادی است که این امر کار نماینده، کشاورز، معدن کار و ... نیست و باید به دست مسئولان ذی ربط شکل گیرد، امروز باید اذعان کنیم که مشکل ما در مقوله تجارت و بازار است یعنی هر وقت تقاضا را بتوانیم مدیریت کنیم می‌توانیم عرضه را بهبود بخشیم لذا باید به دنبال اتصال بهره‌برداران بخش‌های مختلف شهرستان به بازارهای ملی و جهانی باشیم.

وی افزود: بسیاری از مجموعه‌هایی که امروز به صورت نیم تعطیل مشغول به تولید هستند، به دلیل عدم وجود بازار فروش است که نمی‌توانند با تمام ظرفیت شان به تولید بپردازند و لذا باید دسترسی این واحدها به بازار را فراهم کرد.

امکانات بسیار خوبی در شاهرود وجود دارد

نماینده شاهرود و میامی در مجلس با ابراز اینکه ما امروز امکانات بسیار خوبی را داریم که در بهره‌برداری از آن‌ها با مشکلاتی روبرو هستیم، گفت: برای مثال در حوزه معدن ۱۵ درصد از معادن استان سمنان شناسایی شده‌اند که از این بین نیز تنها ۱۰ درصد از آن‌ها فعال هستند و این نشان می‌دهد نتوانسته ایم به خوبی از ظرفیت های معدنی مان بهره ببریم.

وی یادآور شد: در استان سمنان کمتر از یک و نیم درصد منابع زیرزمینی و معدنی در حال استخراج است و متاسفانه همین میزان اندک هم خام فروشی شده و در زمینه فراوری آن‌ها هیچ اقدامی صورت نمی گیرد.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه امروز معادن فراوان فلزی در شرق استان سمنان وجود دارد که فراوری آن‌ها می‌تواند میلیاردها تومان سرمایه را برای این منطقه به ارمغان آورد، تأکید کرد: در سال جاری پنج‌تا شش واحد فراوری معدنی سرب و مس در شاهرود ایجادشده که توانسته صدها شغل ایجاد کند و این امر بعد از سال‌ها توانسته در شاهرود تولید ثروت کند و این ثروت را در شهر نگه دارد که به دنبال آن ۱۸ واحد فراوری دیگر در حال ایجاد هستند.

وی افزود: اگر بتوانیم واحدهای فراوری حوزه معدنی را با توجه به ظرفیت‌های عظیم شرق استان سمنان در بخش معادن فلزی فعال کنیم، می‌توانیم شاهد رفع مشکل بیکاری باشیم و اگر بتوانیم به دنبال اعلام آمادگی شرکت‌ها و واحدهای فراوری در بخش معدن، بخش کشاورزی را نیز فعال کنیم و از شرکت‌های فراوری این بخش نیز بهره ببریم قطعاً آینده‌ای روشنی خواهیم داشت.

تحول اساسی در اشتغال شاهرود

عضو خانه ملت بابیان اینکه یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در بخش واحدهای فراوری به آن توجه داشت مقوله تجارت و بازار آن‌ها است، تأکید کرد: صرف ایجاد واحدها کفایت نمی‌کند و باید به دنبال بازار آن‌ها نیز باشیم لذا ما امروز باید بتوانیم محصولاتمان را به کشورهای هدف نزدیک کنیم که این اقدام با بین‌المللی شدن فرودگاه شاهرود می‌تواند میسر شود.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه امروز دسترسی به بازارهای جهانی یک نیاز برای تولیدات استان سمنان است، گفت: امروز اگر بتوانیم قلل تجارت جهانی را فتح کنیم می‌توانیم شاهد ارتقای حوزه‌های دیگری چون گردشگری، تولید و ... باشیم، لذا امروز مهم‌ترین تقاضای ما از مسئولان این است که پس از تدوین سند توسعه معدنی شاهرود می‌بایست مقوله تجارت را نیز در آن لحاظ کرد یعنی باید بازار نیز در کنار تولید دیده شود چراکه توسعه صنعتی و معدنی در کنار بازار نمی‌تواند موفق باشد.

وی افزود: خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی در شاهرود صورت گرفته که برای مثال می توان به کلنگ زنی نیروگاه سیکل ترکیبی با یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه اشاره کرد همچنین شاهد کلنگ زنی دو طرح دیگر در فولاد و ذوب آهن بودیم که در کنار امضای ۴۴ تفاهم نامه در حوزه صنعت، معدن و تجارت، دامداری، گردشگری، کشاورزی و ... آینده روشنی را برای شاهرود ایجاد خواهد کرد.

 

اضافه کردن دیدگاه جدید