مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه مطالعات ۱۲ حوزه آبخیزداری شاهرود در دست اقدام است، گفت: پنج میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های آبخیزداری شاهرود و میامی منظور شد.
مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه مطالعات ۱۲ حوزه آبخیزداری شاهرود در دست اقدام است، گفت: پنج میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های آبخیزداری شاهرود و میامی منظور شد.

علینقی حیدریان در آیین کلنگ زنی پروژه‌های آبخیزداری شاهرود از محل صندوق توسعه ملی در محل روستای میغان این شهر ضمن بیان اینکه ۱۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار در خردادماه امسال اخذ و با توزیع آن، کار در بین شهرهای استان انجام شد، ابراز داشت: علاوه بر این مبلغ با پیگیری‌های نماینده و فرماندار شاهرود پنج میلیارد تومان اعتبار برای دو شهرستان شاهرود و میامی از تهران منظور شد که در این جریان منابع طبیعی تنها مجری کار بود.

وی اضافه کرد: با اعتبارات موجود پروژه‌های آبخیزداری حوزه ابر و سورخان انجام و در حال گذران مراحل پایانی کار است لذا با توجه به اعتبارات سنگین، حوزه مطالعاتی اجرای پروژه‌های منابع طبیعی بر مناطق تأثیرگذار و سیل خیز حوزه روستایی و شهری نظیر نگارمن، ابر، میغان، ابرسج، دهملا سوق داده شد.

تعریف ۱۲ حوزه مطالعاتی اجرای پروژه‌های آبخیزداری در شاهرود

مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه ۱۲ حوزه مطالعاتی اجرای پروژه‌های آبخیزداری در شاهرود تعریف‌شده است، ابراز داشت: این مقدار با مساحت ۲۱۴ هزار هکتاری به انضمام ۶۰ هزار هکتار باقی‌مانده از قبل در حوزه‌های موردمطالعه ما محسوب می‌شوند تا در صورت تخصیص پول از صندوق توسعه ملی سریع‌تر بتوانیم کار را به سرانجام برسانیم.

حیدریان در ادامه تصریح کرد: معتقدیم اگر اعتبارات صندوق توسعه ملی طی دو الی سه سال پشت‌ سرهم ادامه‌دار باشد می‌شود در کل این ۱۲ منطقه کار را انجام داد که این امر تأثیرگذاری بسیاری در حوزه روستایی دارد.

وی اضافه کرد: در کلنگ‌زنی و احداث سنگ و ملات حوزه آبخیز ابرسج و میغان ۱۰ پروژه سنگ و ملات با شش هزار مترمربع پیش‌بینی شد که اعتبار آن رقمی معادل یک و نیم میلیارد تومان است.

ذخیره ۵۵۰ مترمکعبی آب در هر هکتار مساحت آبخیزداری

مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه اجرای پروژه‌های آبخیزداری در میغان ضمن تغذیه قنوات باعث جلوگیری از سیلاب و رسوب می‌شود، ابراز داشت: انجام هر هکتار مساحت آبخیزداری باعث ذخیره ۵۵۰ مترمکعبی آب خواهد شد هرچند وظیفه منابع طبیعی تغذیه قنوات نیست اما با تله گذاری کمک می‌کند تا سیلاب با آرامش به دشت برسد و در بین راه نیز تغذیه قنوات نیز اتفاق می‌افتد.

حیدریان در ادامه تصریح کرد: با اجرای طرح‌های آبخیزداری در همین استان سمنان بندهایی وجود دارد که در آن کشاورزان دو ماه چاه‌های آب خود را روشن نمی‌کنند بنابراین در برنامه‌های منابع طبیعی راهکارهای اجرایی نیز پیگیری می‌شود.

وی بابیان اینکه کلنگ‌زنی احداث بندهای سنگ و ملات برای سال اول یا یک سال تمام نمی‌شود، اضافه کرد: در میغان و ابرسج ۱۰ سنگ و ملات با ۶۰۰۰ مترمکعب احداث می‌شود و در منطقه دهملا نیز کار با ۵۰ هزار پل خاکی و ۱۶۰۰ سنگ و ملات در دست اجرا است که امیدواریم تا هفته منابع طبیعی این طرح‌ها به اتمام برسد.

اضافه کردن دیدگاه جدید