نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس بابیان اینکه اثرات پروژه‌های آبخیزداری در جلوگیری از سیلاب و کنترل هرزآب نمایان است، گفت:۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌ های آبخیزداری تصویب شد.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس بابیان اینکه اثرات پروژه‌های آبخیزداری در جلوگیری از سیلاب و کنترل هرزآب نمایان است، گفت:۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌ های آبخیزداری تصویب شد.

سید حسن حسینی شاهرودی در آیین کلنگ زنی پروژه‌های آبخیزداری شاهرود در روستای میغان ضمن بیان اینکه حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری دارای هزینه‌های بالایی است، ابراز داشت: اضافه شدن آب قنات‌ها، تغذیه سفره‌های زیرزمینی و جلوگیری از سیلاب مزیت های اجرای طرح‌های آبخیزداری است بنابراین مجلس اعتبار قابل‌توجهی از صندوق توسعه ملی برای این طرح‌ها تصویب کرده که ۲۰ میلیارد تومان آن به استان سمنان تعلق گرفته است.

وی بابیان اینکه به دلیل حساسیت منطقه در بروز سیلاب، طرح‌های آبخیزداری روستاهای میغان، ابر، ابرسج و دهملا در اولویت قرار دارد، اضافه کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۱۲ منطقه در دست مطالعه است که ظرف مدت کمتر از شش ماه اعتباری از حوزه ریاست منابع طبیعی کشور ابلاغ و کار جهادی آن آغاز شده است اما باید گفت این اعتبارات کافی نیست و باید برای سال آینده نیز باید اعتبارات بیشتری در این حوزه مصوب شود.

استفاده از ظرفیت‌های آبخیزداری برای اشتغال

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس ضمن بیان اینکه با بهره‌گیری از ظرفیت مجلس، اقدامات آبخیزداری به نتیجه می‌رسد، ابراز داشت: تحقق طرح‌های آبخیزداری در شاهرود برای یک هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کند و باعث ماندگاری مردم در روستاها می‌شود.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه استعدادهای خدادادی باید مورداستفاده قرار گیرد تا بتوانیم تولید ثروت و ایجاد رونق اقتصادی را شاهد باشیم، تصریح کرد: جمع‌آوری آب‌های سرگردان با احداث بَند می‌تواند ظرفیت‌های منطقه را تقویت کند اما می‌بایست جوانب آن نیز سنجیده شود تا اجرای آن، خطری برای اهالی منطقه و باغداران نداشته باشد، این اقدام البته در صورت اجرا به ایجاد اشتغال و رونق گردشگری کمک می‌کند که امیدواریم طرح آماده و به منابع طبیعی ابلاغ شود.

وی بابیان اینکه اجرای طرح‌های مشارکتی در بودجه ۹۸ پیش‌بینی‌شده است، اضافه کرد: برای اجرای ۱۲ طرح آبخیزداری شاهرود نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که این اعتبارات قطعاً نمی‌تواند با بودجه تامین شود از طرفی هم نمی‌توانیم دست بر روی دست بگذاریم پس باید فکری برای این امر اندیشید که یکی از اقدامات می‌تواند مشارکت مردم باشد.

ضرورت ورود مردم

عضو خانه ملت بابیان اینکه در اجرای طرح‌های منابع طبیعی می‌توان از ظرفیت‌های قانونی استفاده کرد، ابراز داشت: ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت از بانک‌ها و بهره‌گیری از کمک‌های فنی اعتباری دولت و به‌کارگیری نیروها و ماشین‌آلات یکی از این ظرفیت‌ها است که دو مزیت دارد نخست ۵۰۰ نفر در منطقه از آن بهره‌مند می‌شوند و در ثانی منتظر اعتبارات دولتی نخواهیم بود.

حسینی شاهرودی در بیان مثالی از مشارکت مردم در طرح هایی که اعتباراتشان کافی نیست، اضافه کرد: فرودگاه بین‌المللی شاهرود را مردم کلنگ زده و ساختند و بعد از ۲۵ سال دولت وارد کار شد لذا اگر مردم  کلنگی را بر زمین نمی‌زدند بعید بود امروز فرودگاهی در شاهرود دیده می‌شد.

وی تاکید کرد: با ورود مردم و سپس همراهی دولت، بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی می‌توان کارهای بزرگ‌تری را انجام داد.

اضافه کردن دیدگاه جدید