نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس از ایجاد ابرسامانه ای خبر داد که با اتصال همه سامانه های مجری و مامور به این سامانه، مدیریت جامعی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز شاهد خواهیم بود.
نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس از ایجاد ابرسامانه ای خبر داد که با اتصال همه سامانه های مجری و مامور به این سامانه، مدیریت جامعی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز شاهد خواهیم بود.

دکتر سیدحسن حسینی شاهرودی  درباره مهمترین محورهای اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: علی رغم تلاش دولت های قبلی و فعلی در مبارزه با قاچاق کالا موفقیت چشمگیری نداشتیم. آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا بیانگر کاهش 50 درصدی قاچاق کالا و ارز است اما آمار صادرات ثبت نشده کالا از کشورهای دیگر 24 میلیارد دلار است که نشان از آسیب جدی به تولید و اقتصاد است.

 یکی از دغدغه ها مبارزه با قاچاق کالا و ارز بود که بعد از تصویب لایحه در دولت با قید فوریت دردستور قرار گرفت و تقدیم صحن مجلس شد که با توجه به شرایط خاص با امضای 50 نفر از نمایندگان این لایحه در اولویت کار مجلس قرار گرفته است.
او افزود در این باره اقدامات خوبی صورت گرفته که بخشی از اصلاحات در دولت وبخشی هم در کمیسیون اقتصادی اصلاح شد. 
این قانون هم در شکل  هم در محتوا این قانون اشکال داشت به طور مثال تعریف ها نامفهوم بود که نیاز به اصلاح داشت. بعضی کالاهایی که فاقد استانداردهای لازم برای مجوز بود نیز ابهام داشت که اصلاح شد.

او درباره اصلاح تعریف قاچاق و قاچاقچی گفت: هرکالایی که بدون مجوز قانونی از وارد کشور می شود از منظر قانون و قانونگذار قاچاق حساب می شود و قاچاقچی حرفه ای که کالایی را سه بار تا سقف ده میلیون وارد کشور کند و غیرمجاز باشد و تکالیفی که در دستگاه قضا برای قاچاق کالا و قاچاقچی در نظر گرفته شده و جرایم کالا و ارز در قانون شفاف سازی و روشن شد.

شاهرودی در ادامه درباره علت بازه زمانی طولانی در اصلاح لایحه گفت: از روز اول چندین برنامه در مالیات بر ارزش افزوده، قانون مبارزه با قاچاق کالاو وارز، طرح اصلاح قانون بانکداری و غیره  در دست قرار گرفت و در جلسات افراد زیادی از بخش خصوصی و اتاق ها حضور دارند تا قانون با کمترین ایراد تصویب شود حتی در ایام تعطیلات مجلس در کمیسیون ها لایحه در درست بررسی بود.

او درباره سامانه ایجاد شده این طرح نیز گفت: سامانه پیش بینی شده یکی از موارد کلیدی لایحه است که به گردش مالی سالم اطلاعات در صادرات و واردات کمک می کند و از رانت جلوگیری خواهد کرد.
 او افزود: عامل اصلی قاچاق کالا تفاوت قیمت است که باید این علت از بین برود. این قانون خاص مبارزه با قاچاق کالاست ولی تفاوت قیمت را باید در فرایند تولید و مقررات و نظام حاکم در تولید برطرف کنیم.

او افزود: این لایحه حدود 50 درصد تغییرات داشت که برخی تغییرات را ستاد قاچاق کالا و ارز و دستگاه های مرتبط با تشکیل کمیته اعمال کردند برخی تغییرات جزئی برخی کلی و برخی نیز الحاقی است که به لایحه اضافه شده است.

شاهرودی در ادامه درباره تقویت عملکردها و تمهیدات انجام شده گفت: حوزه و متولی که این سامانه ها را به هم لینک کند هنوز در کشور ایجاد نشده ولی در حوزه قاچاق کالا  و ارز در ماده 46 قانون پیش بینی شده که سامانه جامعی ایجاد می شود و کلیه دستگاه های مرتبط باید اطلاعات خود را با این سامانه لینک کنند. ابرسامانه ای که ایجاد می شود همه سامانه های مجری و مامور را به این سامانه متصل می کند و مدیریت جامعی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز شاهد خواهیم بود.

 او افزود: این لایحه در اولین دستور کار مجلس است و  تا ماده 20 تصویب شده و بقیه مواد نیز به  زودی تصویب خواهد شد. با اجرای این قانون مشکلات حل خواهد شد که نیاز به اراده دولت نیز دارد.معصومی مدیرکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا در ارتباط تلفنی گفت: در لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز با توجه به شرایط روز کشور اصلاحاتی در این قانون لحاظ شد.

 او افزود: از جمله موارد می توان به بحث افزوده شدن برخی سامانه هاست که به افزایش شفافیت گردش تجاری کشور کمک می کنند و از تخلفات نیز جلوگیری می کنند. به طور مثال پیش بینی سامانه مقررات تجاری و دستورالعمل ها که صادر می شود هم تجار و هم دستگاه های اجرایی را دچار سردرگمی می کرد که ما با کمک این لایحه، سامانه ای را پیش بینی کردیم که کمک بیشتری به شفافیت می کند.

معصومی در ادامه گفت: آنچه که قانون گذار در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش بینی کرده بود تمرکز بر پیش گیری از وقوع قاچاق بود تا با حداقل رساندن فعالیت انسانی به فساد پایان دهیم و به فرایند اداری کار سرعت دهیم تا از بروز قاچاق جلوگیر کنیم. مجموعه فعالیت ها از  طریق سامانه در رصد مبادی ورودی است.آنچه در قانون صادرات وجود داشت در لایحه جدید آسیب شناسی شده و خلاء ها با توجه به آسیب شناسی تکمیل شده است تا پیشگیری لازم در قاچاق کالا و ارز صورت گیرد.

اضافه کردن دیدگاه جدید