شناسه : 1251
شنبه 7 مهر 1397 ساعت 19:31 2018-9-29 19:31:29
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس خواستار توجه ویژه دولت به حوزه مصرف آب شد و گفت: وزارت نیرو باید به چگونگی مدیریت مصرف نیز ورود کند.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس:

وزارت نیرو به چگونگی مدیریت مصرف آب ورود کند

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس خواستار توجه ویژه دولت به حوزه مصرف آب شد و گفت: وزارت نیرو باید به چگونگی مدیریت مصرف نیز ورود کند.

سید حسن حسینی شاهرودی در آیین افتتاح سد تنظیمی مخزنی مجن شاهرود با حضور وزیر نیرو در محل این سد بابیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی طی این چهار دهه، خدمات بی‌شماری در حوزه زیرساختی به‌ویژه در سطح روستاها را شاهد بودیم، ابراز داشت: سدی که امروز افتتاح شد از آرزوهای دیرینه مردم این سرزمین بود که در دهه شصت کار مطالعات آن پایان یافت و سال ۸۶ شاهد کلنگ زنی آن بودیم.

وی بابیان اینکه سد مخزنی مجن شرایط بسیار خاصی دارد، افزود: این سد علاوه بر تأمین آب کشاورزی و تغذیه سفره‌های زیرزمینی نقش مهمی در کنترل سیلاب دارد و با توجه به وجود آبشار تنگه داستان در بالادست منطقه می‌تواند در رونق گردشگری مؤثر باشد.

ضرورت مدیریت واحد در مصرف آب

عضو خانه ملت بابیان اینکه آسفالت جاده دسترسی سد و آبشار تنگه داستان با توجه به حضور گردشگر باید در اولویت باشد، ابراز داشت: طرح جامعی برای منطقه مجن در نظر گرفته‌شده است لذا با توجه به اینکه شبکه آبیاری زیردست سد بیشتر حوزه کشاورزی است پس باید تدبیری اتخاذ شود تا آب بیشتری در اختیار این بخش قرار گیرد.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه در روز رای اعتماد به وزیر نیرو گفته شد که آب کشور نیاز به مدیریت واحد دارد، ابراز داشت: سی میلیارد تومان برای سد مجن هزینه شد اما وزارت نیرو باید در نحوه چگونگی مصرف آب نیز ورود کند زیرا راهکارهای قانونی را در اختیار دارد.

وی شرایط بحرانی امروز کشور در حوزه آب را ناشی از سو مدیریت دانست و گفت: استفاده از آب در بخش کشاورزی باید مدیریت شود زیرا طی دهه های اخیر نتوانستیم در تولید محصولات کشاورزی و مصرف آب به صورت کیفی عمل کنیم.

برخی طرح‌ها غیراستاندارد هستند

عضو خانه ملت بابیان اینکه صدها استخر ذخیره آب در استان سمنان ساخته‌شده است، ابراز داشت: مردم با کمک بلاعوض دولتی مجبور به روی آوردن به این طرح‌ها شدند و همه به دنبال ایجاد مخازن آب هستند که عمدتاً بسیار بزرگ، غیراستاندارد هستند.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه کمتر از ۱۰ درصد آب به شرب تعلق دارد، تصریح کرد: شبکه آب شرب پوسیده است و بخش عمده‌ای از آن‌که با زحمت تولید می‌شود هدر می‌رود که باید فکر اساسی برای آن کرد.

وی افزود: در شاهرود ۱۸۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب وجود دارد که با توجه به مساحت ۵۶درصدی شاهرود و میامی و وجود ۵۰درصد روستاهای استان نیاز به تأمین آب شرب داریم.

نمی‌خواهیم مهاجرپذیر باشیم

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه نمی‌خواهیم مهاجرپذیر باشیم، ابراز داشت: میزان نرخ جمعیت کشور ۲۸۰درصد بود و این رقم در شاهرود ۱۸۰ درصد بوده که صد درصد کمتر از میانگین کشوری است.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه در شهری مانند مجن رشد جمعیت صفر بوده است، تصریح کرد: معادن غنی در شاهرود و میامی وجود دارد که اگر فعال شود می‌تواند از مهاجرت پیشگیری و اشتغال ایجاد کند.

وی افزود: ده درصد معادن شناسایی‌شده و کمتر از یک درصد به بهره برداری رسیده است لذا اگر پست ۶۳کیلووات میامی به بهره‌برداری برسد می‌توانیم این معادن غنی را فعال کنیم.

ضرورت تخصیص آب طرود

عضو خانه ملت بابیان اینکه تخصیص آب در طرود ضروری است، ابراز داشت: در عمق ۷۰متری این منطقه آب وجود دارد که می تواند صنایع معدنی را فعال کند همانطور که یک کارخانه فرآوری در سطوه توانست برای ۴۰نفر افراد بومی اشتغال زایی ایجاد کرده و باعث مهاجرت معکوس شود.

حسینی شاهرودی در ادامه با ابراز اینکه حق آبه شاهرود را از دو محل می توان تامین کرد، گفت: نخست چشمه سارهای قطری است که نزدیک به ده سال اجرای آن طول کشید که اتمام آن دستخوش حوادث سیاسی منطقه شد و حل این مشکل شاید نتواند در آینده مشکل گشا باشد اما در کوتاه مدت پاسخگو نیاز فعلی است.

وی همچنین با بیان اینکه سد کالپوش برای استفاده در بخش کشاورزی احداث شد که در شورای عالی آب تبدیل به آب شرب شد، افزود: ۱۲روستا در بخش کالپوش وجود دارد که در هشت روستای آن مشکل آب شرب جدی است.

طرح انتقال آب از دریای خزر برای کل استان سمنان دیده شود

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس بابیان اینکه مجتمع آب‌رسانی کالپوش با اعتبارات گذشته و امسال باید صد درصد تخصیص پیدا کند، ابراز داشت: همه این راه‌حل‌ها موقتی است و برای تأمین نیاز آبی باید به دنبال راهکار باشیم.

حسینی شاهرودی اضافه کرد: طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان برای کل استان باید دیده شود تا از این ظرفیت بتوان در شرب و صنعت و کشاورزی استفاده کرد.

در این مراسم از تمبر یادبود افتتاح سد مجن رونمایی شد.

اضافه کردن دیدگاه جدید