شناسه : 1110
شنبه 12 اسفند 1396 ساعت 13:45 2018-3-3 13:45:13
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه بودجه سال آینده اشتغال محور است بیان داشت : اعتبارات به دست بنگاه های کوچک زود بازده برسد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه بودجه سال آینده اشتغال محور است بیان داشت : اعتبارات به دست بنگاه های کوچک زود بازده برسد.

عضو هیئت رئیسۀ کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: از درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، از منابع اعتباری دولتی، صندوق توسعه و هم چنین از مشارکت بانک ها برای اشتغالزایی اعتباراتی در نظر گرفته شد از سوی دیگر ارقام خوبی برای صادرات و مشورق های صادراتی در لایحه بودجه دیده شد.
نماینده مردم شاهرود و میامی با تأکید براینکه بودجه سال 97 اشتغال محور و صادرات محور است، به دغدغه هایی در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: اما نگرانی هایی در زمینه چگونگی اجرای این قانون نیز وجوددارد و این سوال مطرح می شود که آیا به اهدافی که در بودجه طراحی شده است دست پیدا می کنیم؟
وی گفت: برای دستیابی به اهداف تعریف شده دولت باید اراده مستحکمی برای اجرای و عملیاتی کردن مصوبات داشته باشد و منابع و اعتبارات در نظر گرفته شده را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.
این نماینده مجلس با اشاره به تجربه های سال گذشته در اجرای برخی قوانین، بیان داشت: در سالهای گذشته مصوباتی داشتیم که عملا اجرایی نمی شود، برای نمونه از صندوق توسعه ملی 1.5 میلیارد دلار و همین میزان از منابع بانکی برای توسعه اشتغال روستایی اعتبار در نظر گرفته شده است اما تا امروز ریالی از این اعتبارات به دست بخش خصوصی و کسانی که به دنبال اشتغال های کوچک و زود بازده روستایی هستند، نرسیده است.

طرح جامع برای به نتیجه رساندن اهداف اشتغالزایی بودجه 97 در نظر گرفته شود
حسینی شاهرودی با تاکید براینکه مکانیزم مشخصی برای پرداخت وام ها و تسهیلات به مشاغل روستایی و کوچک و زودبازده تعریف نشده است، گفت: مشخص نیست که این اعتبارات برای چه تولیدی و با چه کیفیتی اختصاص پیدا می کند وحتی نمی دانیم پس از تولید برای عرضه آن در بازار داخل و خارج ارزیابی هایی شده است یا خیر.
وی اظهارداشت: با این حساب شاید تولیدکنندگان و شرکت های بزرگ بتوانند از این منابع استفاده کنند اما برای اینکه شرکت های کوچک و بنگاه های زود بازده به این تسهیلات دسترسی پیدا کنند باید طرح جامعی در نظر گرفته شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با تعیین اعتبار، تصویب قانون و پرداخت مبالغی به افراد کم درآمد که به دنبال اشتغال زود بازده هستند نمی توان مشکل بیکاری را حل کرد، برای دستیابی به این هدف باید طرح جامعی پیاده سازی کرد./

اضافه کردن دیدگاه جدید