شناسه : 1104
شنبه 28 بهمن 1396 ساعت 19:16 2018-2-17 19:16:07
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی گفت: هنوز اراده حذف یارانه‌بگیران دهک‌های بالای جامعه در دولت به وجود نیامده است.
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی گفت: هنوز اراده حذف یارانه‌بگیران دهک‌های بالای جامعه در دولت به وجود نیامده است.

سید حسن حسینی‌شاهرودی عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی درباره اختلاف دولت و مجلس بر سر حذف یارانه‌بگیران، اظهار کرد: در حال حاضر ما منابع مملکت رابین هشتاد میلیون نفر توزیع می‌کنیم که عده‌ای می‌گویند باید یارانه به همه ۸۰ میلیون ایرانی اعطا شود و عده زیادی هم بر این باورند که باید توزیع یارانه‌ها بین مردم هدفمند باشد.

وی با اشاره به اینکه بحث هدفمندی یارانه‌ها به‌این‌علت مطرح شد که وضع معیشت اقشار کم‌درآمد و زیرخط فقر جامعه بهبود یابد، ادامه داد: معتقدیم که منابع کشور نباید بی‌جهت در اختیار دهک‌های بالای جامعه قرار گیرد.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی گفت: منابع حاصل از حذف یارانه دهک‌های بالای جامعه می‌تواند صرف تولید، اشتغال، عمران و دیگر خدمات اساسی کشور شود و لزومی ندارد که یارانه به‌صورت مساوی بین همه آحاد جامعه تقسیم شود.

وی با اشاره به اینکه دولت می‌گوید مکانیزم لازم برای شناسایی دهک‌های بالای جامعه را ندارد، اظهار کرد: ما می‌دانیم که سامانه‌هایی در بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دیگر وزارتخانه‌ها وجود دارد و دولت به‌راحتی می‌تواند اموال، درآمد و گردش‌ مالی شهروندان را رصد کند.

حسینی‌شاهرودی افزود: اگر دولت این سامانه‌ها را به یکدیگر متصل کند و یک "ابر سامانه" ایجاد کند، نه‌تنها راهکاری درست برای شناسایی اقشار پردرآمد جامعه است، بلکه درآمد‌های پنهان، فعالیت‌های زیرزمینی، قاچاق کالا و مفاسد پولی و بانکی را هم می‌توان به‌خوبی رصد کرد.

وی بابیان اینکه مبارزه با فساد و شفافیت اقتصادی با در اختیار گرفتن این سامانه‌ها عملی می‌شود، اظهار کرد: از طریق این سامانه‌ها به‌راحتی می‌توان یارانه‌بگیرانی را که مستحق دریافت یارانه نیستند، حذف کرد و اینکه دولت می‌گوید امکان رصد این افراد را نداریم، قابل‌قبول نیست.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی با تأکید بر اینکه اراده حذف یارانه‌بگیران دهک‌های بالای جامعه در دولت به وجود نیامده است، گفت: دولت هم ابزار و امکانات این کار را دارد و هم پشتوانه مجلس، قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و دستگاه‌های نظارتی چون سازمان بازرسی دیوان محاسبات را داراست.

وی بابیان اینکه با به‌کارگیری سامانه شناسایی پردرآمدها، صدای کسانی که به بیت‌المال دست‌اندازی کرده‌اند، درمی‌آید، خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی از این مفسدان مالی به جایگاه قدرت متصل هستند و نمی‌خواهند این شفافیت مالی در جامعه به وجود بیاید./

اضافه کردن دیدگاه جدید